8 prawdziwych historii w komiksie przeciw rasizmowi. "To problem nas wszystkich"

Wrocław

Aktualizacja:
TVN 24 WrocławPrawdziwa historia z wrocławskiego tramwaju

"Spadaj do Afryki", "Czarnuchu", "Zjeżdżaj stąd" - takie słowa pod swoim adresem usłyszał czarnoskóry mężczyzna na jednej z wrocławskich ulic. Takie i podobne zachowania oraz to jak na nie reagować pokazuje komiks przygotowany przez Stowarzyszenie Nomada. - To problem społeczny. Trzeba ludzi edukować, bo rasizm to problem nas wszystkich - mówią pomysłodawcy.

Osiem prawdziwych historii ludzi mieszkających we Wrocławiu. Ludzi, którzy wyróżniają się z kilkuset tysięcznego tłumu mieszkańców stolicy Dolnego Śląska i którzy zostali tu źle potraktowani ze względu na swoją odmienność.

- Chodzi o inny kolor skóry, inną religię niż chrześcijańska czy wykluczenie ekonomiczne - mówi Joanna Synowiec z wrocławskiego Stowarzyszenia Nomada.

Nie niechęć a niewiedza

Aktywistka podkreśla, że większość historii, które przedstawiono w komiksie nie spotkała się z reakcją ze strony świadków rasistowskich zachowań. To jednak nie zawsze wynika z przyzwolenia na podobne zachowania. - Często ludzie nie wiedzą jak się zachować w sytuacji, gdy ktoś kogoś obraża, czy piętnuje ze względu na inność. Nie wiedzą jak reagować w przypadku przemocy motywowanej nienawiścią, dlatego odwracają wzrok - twierdzi kobieta.

Historia zaatakowanego we Wrocławiu Kameruńczyka Sabina Sokół | Stowarzyszenie Nomada
Prawdziwa historia z wrocławskiego tramwajuKrzysztof Gil | Stowarzyszenie Nomada

Pomysły na reakcję

Komiks ma to zmienić. Został już przedstawiony grupie osób, która na specjalnych warsztatach miała m.in. podpowiedzieć jak reagować w podobnych sytuacjach.- Pomysły były najróżniejsze, proponowano nawet śpiewanie arii operowych, by odwrócić uwagę napastnika. Jednak najważniejsze jest, by uwspólnić sytuację. Jednocześnie najprostsze i zarazem najtrudniejsze jest poinformowanie służb. Musimy wiedzieć, że możemy pomóc - podkreśla Synowiec. Jedną z propozycji reagowania pokazaną na kartach komiksu jest powiedzenie napastnikom, że łamią prawo, a ich zachowanie jest w kodeksie karnym.

Komiks ma być bezpłatny i dostępny w dwóch wersjach: drukowanej i elektronicznej.

Jak reagować na przemoc w sklepie podpowiadają ilustratorzy na kartach komiksuKarolina Pietrzyk | Stowarzyszenie Nomada

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Nomada | Krzysztof Gil