Wrocław

Wrocław

Wrocławskie lotnisko jest gotowe na Euro – zapewniają jego władze. Nowy terminal, rękawy, a także radar i nowoczesne wozy strażackie – zapewnić mają bezpieczną i komfortową obsługę przylatujących do miasta kibiców.

Tego nikt się nie spodziewał. W znanej od lat Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie (Dolnośląskie) odkryto nową salę. Ma 100 metrów długości i 40 szerokości, a swoim pięknem dorównuje największym europejskim jaskiniom.

Schengenbusy na drogach, sprawdzanie tożsamości kierowców i dokumentów pojazdów. Na czas Euro 2012 wracają kontrole na granicach Polski.

Sanepid ogłasza: w hotelu Monopol, w którym podczas piłkarskich mistrzostw ma zamieszkać reprezentacja Czech, nie ma już groźnej dla zdrowia bakterii. Piłkarze potwierdzili rezerwację.

Boisko, szatnia i sauny są już prawie gotowe. Stadion Śląska Wrocław przy Oporowskiej szykuje się na przyjęcie czeskich piłkarzy.

Kiedy miasto zamyka ulice – daje autobusy i tramwaje. Wrocławska komunikacja miejska w dni meczowe podwaja siły, żeby wszystkich kibiców dowieźć na stadion. Ma być bezproblemowo – a z biletem na turniej - za darmo.

Na kilka dni przed przyjazdem czeskiej reprezentacji, hotel w którym zamieszkają piłkarze jest już gotowy. Ich pobyt w Monopolu stoi jednak wciąż pod znakiem zapytania.

Czterdzieścioro małych pacjentów Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego wyprowadziło się ze starej siedziby do nowoczesnego pawilonu. - Wszystko odbyło się profesjonalnie i bezstresowo - zachwalają rodzice.

Test systemu poboru opłat na A4 przysporzył niektórym kierowcom sporo kłopotów. Część z nich nie wie, że musi się zatrzymać przed bramką i pobrać specjalny bilet. - Od rana było już kilkanaście takich przypadków - informuje Michał Wandrasz, rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA.

Witalij Kliczko będzie obok m.in. Lecha Wałęsy, Normana Daviesa czy Horsta Köhlera gościem i prelegentem Wrocław Global Forum 2012. 31 maja po raz kolejny spotkają się tam przywódcy, politycy i ekonomiści. Będą rozmawiali m.in. o przyszłości Europy, bezpieczeństwie, demokracji i biznesie.

Euro to nie tylko wielkie wydarzenie sportowe, piłka nożna i mecze. To również koncerty, jakie odbędą się w Strefie Kibica na wrocławskim Rynku.

Do Euro zostało 10 dni. Wrocław powoli kończy przygotowania do tego wydarzenia. Rzutem na taśmę ma zostać oddany Dworzec Główny.

Koniec darmowej jazdy po A4. Od piątku kierowcy będą musieli płacić 10 groszy za każdy kilometr. Zanim jednak system poboru opłat ruszy, zostanie sprawdzony przez... kierowców.

Trzy osoby zostały ranne po zderzeniu dwóch aut w miejscowości Osiek. Droga krajowa nr 5 Strzegom-Wrocław została na kilkadziesiąt minut całkowicie zablokowana.

Wrocławscy restauratorzy i hotelarze odliczają już dni do przyjazdu kibiców. Na tych, którzy w ostatniej chwili zdecydują się odwiedzić wciąż czekają jednak miejsca noclegowe. Portfele nie powinny specjalnie ucierpieć, bo restauratorzy zrezygnowali ze śrubowania cen.

W piętnastu językach: w tym po chińsku, japońsku i w esperanto mogą usłyszeć komentarz zwiedzający Panoramę Racławicką. Do tej listy dołączy szesnasty język - chorwacki. A to ze względu na Euro 2012.

Tylko pięć godzin – tyle w ciągu doby trwa przerwa przy budowie strefy kibica. Wrocławski rynek coraz bardziej przypomina miejsce, w którym za kilka dni będzie mogło się bawić nawet trzydzieści tysięcy fanów futbolu.