Wrocław

Wrocław

Test systemu poboru opłat na A4 przysporzył niektórym kierowcom sporo kłopotów. Część z nich nie wie, że musi się zatrzymać przed bramką i pobrać specjalny bilet. - Od rana było już kilkanaście takich przypadków - informuje Michał Wandrasz, rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA.

Witalij Kliczko będzie obok m.in. Lecha Wałęsy, Normana Daviesa czy Horsta Köhlera gościem i prelegentem Wrocław Global Forum 2012. 31 maja po raz kolejny spotkają się tam przywódcy, politycy i ekonomiści. Będą rozmawiali m.in. o przyszłości Europy, bezpieczeństwie, demokracji i biznesie.

Euro to nie tylko wielkie wydarzenie sportowe, piłka nożna i mecze. To również koncerty, jakie odbędą się w Strefie Kibica na wrocławskim Rynku.

Do Euro zostało 10 dni. Wrocław powoli kończy przygotowania do tego wydarzenia. Rzutem na taśmę ma zostać oddany Dworzec Główny.

Koniec darmowej jazdy po A4. Od piątku kierowcy będą musieli płacić 10 groszy za każdy kilometr. Zanim jednak system poboru opłat ruszy, zostanie sprawdzony przez... kierowców.

Trzy osoby zostały ranne po zderzeniu dwóch aut w miejscowości Osiek. Droga krajowa nr 5 Strzegom-Wrocław została na kilkadziesiąt minut całkowicie zablokowana.

Wrocławscy restauratorzy i hotelarze odliczają już dni do przyjazdu kibiców. Na tych, którzy w ostatniej chwili zdecydują się odwiedzić wciąż czekają jednak miejsca noclegowe. Portfele nie powinny specjalnie ucierpieć, bo restauratorzy zrezygnowali ze śrubowania cen.

W piętnastu językach: w tym po chińsku, japońsku i w esperanto mogą usłyszeć komentarz zwiedzający Panoramę Racławicką. Do tej listy dołączy szesnasty język - chorwacki. A to ze względu na Euro 2012.

Tylko pięć godzin – tyle w ciągu doby trwa przerwa przy budowie strefy kibica. Wrocławski rynek coraz bardziej przypomina miejsce, w którym za kilka dni będzie mogło się bawić nawet trzydzieści tysięcy fanów futbolu.

Wrocław "pokazuje" filmy tym, którzy nie widzą. Jako jedyny w regionie. W niedzielę uczestnicy wyjątkowego seansu "W ciemności" mogli spotkać się z Agnieszką Holland.

Znaki z piłkami już pojawiły się w centrum miasta. Pokierują one kibiców w czasie Euro. - Żaden się nie zgubi - zapewnia wrocławski magistrat.

Wszystkie kolory tęczy, biały z czerwonym, czy może jak zorza polarna? 500 lamp zmienia barwy, a urzędnicy wybierają kombinację na Euro. Na stadionie trwają testy iluminacji.

Ekskluzywne lexusy, szybkie audi i nowe volkswageny przyciągają wzrok. Niektórymi można się nawet przejechać. W Hali Stulecia trwa Auto Show.

Trzydziestu działaczy i sympatyków z dolnośląskich struktur Ruchu Palikota ogłosiło w sobotę przejście do SLD. - Samymi hasłami i happeningami nie można funkcjonować - mówią.

We Wrocławiu na czas Euro 2012 można wynająć luksusowy apartament, hostel, a nawet tubę w ścianie. Wolne miejsca, na dwa tygodnie przed imprezą, jeszcze są. Niektórzy hotelarze są rozczarowani mniejszym, niż się spodziewali, zainteresowaniem.

Choć wyglądają niepozornie, a na ich skrzydłach czas odcisnął swój ślad, nadal wzbudzają zachwyt. W Jeżowie Sudeckim, dwie godziny drogi od Wrocławia, trwa Zlot Szybowców Zabytkowych.