Wrocław

Wrocław

Świeże ostrygi prosto z Francji, portugalski dorsz, golonka po bawarsku, holenderskie sery, a nawet... szynka ze świni Mangalicy. Wrocławianie po raz kolejny mają szansę zjeść kawałek Europy.

Polska powinna zwrócić 47 milionów euro - wynika z raportu Europejski Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), który badał jak wydawane są pieniądze na Dolnym Śląsku. Dopatrzył się nepotyzmu i nadużyć finansowych. -To stara sprawa. Rozwiązaliśmy ją już cztery lata temu. Nie przepuściliśmy ani złotówki - denerwują się urzędnicy.

Bramki do poboru opłat działają na autostradzie od piątku. Od piątku też przed szlabanami tworzą się nawet kilkukilometrowe korki. - Same problemy - denerwują się kierowcy, którzy na swoją kolej do płacenia za przejazd mogą poczekać nawet pół godziny.

Meandry kominów i szybów jaskiniowych. - 150 metrów przechodziliśmy dwie godziny - mówią odkrywcy i pokazują jak udało im się dotrzeć do nieznanych zakątków Jaskini Niedźwiedziej, która po sensacyjnym odkryciu ma szansę zostać królową europejskich jaskiń.

Wyróżnienia za walkę na rzecz praw człowieka i promowanie wolności na świecie rozdane. "Freedom Awards" podczas Wrocław Global Forum otrzymał m.in. Władysław Bartoszewski. Statuetkę odebrał przy owacjach na stojąco.

Nie wiadomo gdzie, ale wiadomo kto. Tourbus jeździ z dźwiękami po Polsce, odkrywa nowe muzyczne przestrzenie i zabiera do nich mieszkańców, którzy w ostatniej chwili dowiadują się gdzie odbędzie się koncert. Swój tajny popis we Wrocławiu dał Vavamuffin, a muzycy zagrali w... autobusowej zajezdni.

Szorowanie, moczenie, skrobanie i dużo zamieszania. Wrocławskie arkady szykują się do piłkarskich mistrzostw, a przechodnie... mokną.

Gdy przygotowania do Euro 2012 się zaczynały, nic nie wydawało się pewnie, a już najmniej - zmiany zapowiadane przez kolejarzy. Czyste dworce - to nie mieściło się w głowie. A tymczasem...

Stolica Dolnego Śląska już za kilka dni zaprosi kibicujących do ścisłego centrum miasta. - Chcemy się pokazać z jak najlepszej strony - mówi magistrat, a reporter TVN24 sprawdza, jak będzie można się bawić we wrocławskiej strefie kibica.

- Sukces samorządności to jeden z największych sukcesów wolnej Polski i muszę powiedzieć, że zawsze serce rośnie, gdy widzę jak Wrocław pięknieje i z każdym rokiem staje się coraz ważniejszą europejską metropolią - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Wrocław Global Forum.

- Z Poznania do Wrocławia bez utrudnień. Z Gdańska w stronę Warszawy można jechać A1, ale uwaga! Trasa jest płatna - informują pracownicy infolinii, którą w piątek, w związku z Euro 2012, uruchomiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Każdy kto jest w trasie, a obawia się korków czy remontów, może zadzwonić pod 19111 i poprosić o informacje drogowe. Nie tylko po polsku.

Podróżni, którzy w piątek rano jako pierwsi zobaczyli wyremontowany dworzec PKP są oczarowani. - Zmienił się nie do poznania - przyznają zaskoczeni. Chociaż nie wszystko tu jeszcze działa.

Podróżni są zachwyceni nowym dworcem we Wrocławiu, ale zadowoleni muszą być także przedstawiciele piłkarskiej federacji. - Dostosowujemy się do ich wymagań - mówi rzecznik PKP. I tłumaczy prowizoryczne rozwiązania, zastosowane w budynku.

Pierwszy dzień opłat za przejazd A4 i już problemy. - Gigantyczne korki tworzą się przed bramkami - alarmuje Mateusz i wysyła na Kontakt 24 zdjęcie. - Po co ta autostrada jest? Taki korek? To lepiej polną drogą jechać! - narzekają na miejscu kierowcy.

Kolejka ustawiła się przed budynkiem NBP we Wrocławiu. Ludzie stoją po monety wybite z okazji Euro 2012. Najdroższa ma kosztować 16 tysięcy złotych.

Na tydzień przed pierwszym meczem Euro 2012, robotnicy skończyli remont wrocławskiego Dworca Głównego. Już dziś pojawią się tam pierwsi pasażerowie.

Remont torowiska na ul. Pułaskiego na ostatniej prostej. Trwają jeszcze testy, ale tramwaje mają wrócić na swoje trasy już w niedzielę.

Szeryf Grzanka, powrót mamuta, czytanie w bajkowym zakątku, gry zręcznościowe i zabawy z Klanzą w indiańskiej wiosce. Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na dzień dziecka, który tym razem będzie trwał aż cztery dni.