7 sekund wyburzania, ponad rok budowy. Tak będzie wyglądał nowy Młyn Sułkowice

Wrocław

wroclaw.plZabytkowy Młyn Sułkowice doczeka się gruntownego remontu

Siedem sekund trwało wyburzanie starego silosu, ponad rok zabierze budowa nowego Młynu Sułkowice. - Będziemy bazować na tkance budynku, który już istnieje - zapewniają urzędnicy i pokazują wizualizacje tego, co ma być gotowe pod koniec 2015 roku.

- Nowa wersja Młynu Sułkowice ma być gotowa w drugiej połowie 2015 r. - zapewnia Marcin Sitkowski z spółki domExpo, która kupiła tereny przy ul. Krzywoustego we Wrocławiu. To właśnie tam jeszcze do kwietnia można było zobaczyć potężne wnętrza silosu do magazynowania zboża.

Nowocześnie stary młyn

Budowlę w kilka sekund zrównały wtedy z ziemią ładunki wybuchowe. W taki sposób przygotowano miejsce na nowoczesną halę, w której za ponad rok wrocławianie będą mogli kupić materiały potrzebne do budowy i remontów domów.

Hala zostanie dobudowana do zabytkowego Młynu Sułkowice, który nie został wyburzony. – Obecnie jesteśmy na etapie wyboru koncepcji architektonicznej, która będzie optymalna w tym szczególnym miejscu – twierdzi Marcin Sitkowski. – Na podstawie tej koncepcji powstanie kosztorys inwestycji i zostanie wybrany jej wykonawca - dodaje.

"Bazujemy na tkance budynku"

Jak zapewniają urzędnicy, Młyn Sułkowice jest już objęty opieką konserwatora zabytków. - Dlatego też projektując ten obiekt, bazujemy na tkance budynku, która już istnieje, wpisując w nią nowoczesne materiały budowlane, uzyskując współczesną atrakcyjną bryłę architektoniczną - zapewniają.

Do końca stycznia 2014 r. będzie znany harmonogram prac przy budowie nowego centrum budowlanego. Nie jest też jeszcze znana jego nowa pełna nazwa. – Z pewnością jej główną częścią składową będzie „Młyn Sułkowice” – uważa Marcin Sitkowski. – Jednak chcielibyśmy nią podkreślić również charakter nowego obiektu.

Zobacz, jak w kilka sekund runął stary silos przy Młynie Sułkowice:

Silos runął w siedem sekund M.Siemaszko/ansa | TVN24 Wrocław

Autor: bieru//ec/kwoj / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: wroclaw.pl