Wrocław

Wrocław

Trwa odliczanie do rozpoczęcia piłkarskich mistrzostw Europy. Niestety, nie możemy w tym czasie liczyć na idealną pogodę. We Wrocławiu, gdzie wieczorem zagrają Czesi z Rosją, będzie padało.

Ulubiony napój – kawa, najlepiej delikatne latte z syropem albo mocna mała czarna. Właśnie na kawie dzień przed pierwszym meczem spotkaliśmy się z piłkarzami Czech, żeby porozmawiać o Euro.

Zaplanowany na piątek na godz. 20.45 we Wrocławiu mecz grupy A Rosja - Czechy to spotkanie zespołów z krajów, które w niedalekiej przeszłości były rewelacjami mistrzostw Europy. Czesi dotarli do finału w 1996 roku, a "Sborna" do półfinału cztery lata temu. Obie drużyny są grupowymi rywalami Polaków.

Na wrocławskim dworcu pojawiły się hsotessy InterCity. - Pomogą zagranicznym kibicom kupić bilet, trafić na odpowiedni peron, czy nie zgubić się w drodze z dworca na stadion - mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP. Dziewczyny odpowiedzą na pytania przyjezdnych po polsku, rosyjsku, niemiecku i angielsku.

Prawie cztery tysiące policjantów z Polski, Czech, Grecji i Rosji przypilnuje kibiców w czasie Euro. Funkcjonariusze będą mieć swój posterunek nawet na stadionie, a po mieście będą jeździć ruchome komisariaty i policjanci na koniach.

W czwartek otwarta została strefa kibica we Wrocławiu. Na mieszkańców i turystów czekały muzyczne niespodzianki, a gwiazdą wieczoru był Arash. Od piątku nawet 30 tys. osób będzie mogło w samym centrum miasta oglądać transmisje meczów.

Droga krajowa nr 8 od granicy czesko-polskiej Kudowa Słone-Wrocław jest rekomendowaną trasą dojazdową na mecze Euro 2012. Policja zachęca jednak podróżnych, aby w najbliższych dniach, zwłaszcza meczowych, korzystali również z drogi nr 5 od granicy z Czechami Lubawka-Wrocław.

Meczem Czechy-Rosja rozpocznie się w piątek Euro 2012 we Wrocławiu. Podpowiadamy jak trafić na stadion, gdzie zostawić samochód i czym dojechać do strefy kibica.

Piłki, flagi krajów, które grać będą swoje mecze we Wrocławiu i hasła "duchowe zaplecze Euro", czy "fair play". Podczas największej procesji Bożego Ciała zorganizowanej przez parafię katedralną nie brakowało nawiązań do zbliżającego się Euro 2012.

Dwieście pięćdziesiąt tysięcy osób może pojawić się w czasie piłkarskich mistrzostw we Wrocławiu. Niektórzy już dojechali. I widać, że są gotowi dopingować nasz zespół.

Piłkarska reprezentacja Rosji specjalnym samolotem przyleciała w czwartek do Wrocławia z blisko półgodzinnym opóŸnieniem. W stolicy Dolnego ŚŒląska Rosjanie zmierzą się w piątek o godz. 20.45 z drużyną Czech w meczu grupy A piłkarskich mistrzostw Europy.

Wrocławska policja zatrzymała mężczyznę, który na miejskim rynku handlował biletami na mecze Euro 2012. Miał przy sobie 42 wejściówki, które usiłował sprzedać za podwójną cenę. Za sprzedaż z zyskiem mężczyzna odpowie przed sądem.

- Przez wiele miesięcy, a nawet lat będziemy korzystać z tego, co zrobiliśmy w wielkim zrywie na Euro - mówi Władysław Frasyniuk, legenda "Solidarności" i mieszkaniec Wrocławia.

Tylko kilka godzin zostało do otwarcia wrocławskiej strefy kibica. Organizatorzy dopinają wszystko na ostatni guzik. Nie wszystko jednak udało się zrobić perfekcyjnie. W pośpiechu źle zostały powieszone flagi państwowe nad wejściem do strefy.

Jak wyglądałoby miasto, gdyby przed wojną udało się zbudować monumentalny gmach zaprojektowany przez Maxa Berga? Jeden z architektów postanowił sprawdzić i wirtualnie wkomponował budynek we współczesny Wrocław.

Jak się wplatało kolczugi, biło monety w średniowieczu, na czym polegała praca rymarza? Można to sprawdzić na odrestaurowanym niedawno we Wrocławiu trakcie książęcym. Kuźnicza z ruchliwej ulicy zmieniła się w przyjemny deptak.

Choć się jeszcze nie zaczęło, niektórzy mają już go dość. Jak przetrwać Euro 2012, jeśli nie jesteś fanem piłki nożnej? Gdzie uciec przed hałasem ze strefy kibica we Wrocławiu? Podpowiadamy.