Wrocław

500 miejsc i tysiące kilometrów. Ruszyła ekspedycja wikipedystów

Wrocław

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | YarlWikiekspedycja odwiedza różne miejsca w Polsce od kilku lat

Pieszo, na rowerach i samochodami w teren wyruszyła "Wikiekspedycja 2013". Trzy zespoły sprawdzają, dokumentują i fotografują znane i mniej znane miejsca Dolnego Śląska.

Fotografują zabytki i dolnośląskie miejscowości. W sumie odwiedzą prawie 500 miejsc, a wszystko po to by uzupełnić brakujące hasła w internetowej encyklopedii.

10 godzin fotografowania

Dolny Śląsk będą dokumentować trzy zespoły. W sumie czternaście osób. Każda ekipa ma przydzielony rejon. Jedna eksploruje okolice Jeleniej Góry, Bolesławca, Zgorzelca i Bogatyni. Druga rejon Wałbrzycha, Jeleniej Góry i Legnicy. Trzeci skład zwiedzi teren od Wałbrzych przez Żarów, Jelcz Laskowice do Międzylesia.

– Zespoły poruszają się niezależnie od siebie. Używamy różnych metod transportu, a niektórzy z nas podróżują rowerami – wyjaśnia Kliczek.

Wikipedyści pracują w terenie codziennie przez niemal dziesięć godzin.

– To ciężka fizycznie praca – dodaje Kliczek. Jednak intensywne podróżowanie i dokumentowanie to nie jedyna trudność.

Kościoły mniej życzliwe

– Na Dolnym Śląsku, zwłaszcza w małych miejscowościach, mamy problem z wejściem do obiektów kościelnych. Wydaje się, że proboszczowie są nam mniej przychylni. A wszystko zależy od ich dobrej woli – wyjaśnia Kliczek.

Natomiast bardzo pomocni są mieszkańcy odwiedzanych miejscowości. – Ludzie są bardzo życzliwi. Dużo osób nam pomaga, a to bardzo ułatwia pracę – mówi Kliczek.

Przyjechali, by uzupełnić

Tegoroczna ekspedycja, to piąta wyprawa polskich wikipedystów. Do tej pory wolontariusze odwiedzili województwo podlaskie, pomorskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie.

– Do tej pory gościliśmy na wschodzie Polski. Tym razem wybraliśmy zachód – mówi Adam Kliczek, koordynator projektu "Wikiekspedycja 2013". – Za każdym razem wybieramy województwa, których baza haseł wymaga uzupełnienia. W Wikipedii brakuje wielu zdjęć dotyczących tego regionu – dodaje.

Wyprawa potrwa do 28 lipca. Wszystkie zdjęcia zostaną umieszczone w Wikpedii i każdy będzie mógł z nich skorzystać.

Autor: TB/dr / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Yarl