Wrocław

333 miejsca pod ziemią. Kończą nowy parking w centrum Wrocławia

Wrocław

Tak powstaje parking pod pl. Nowy Targ
D.Rudnicki/balu | TVN 24 WrocławTak powstają 333 nowe miejsca parkingowe pod pl. Nowy Targ

Choć na powierzchni prace budowlane wstrzymuje przedłużająca się zima, to pod ziemią wszystko jest już prawie gotowe. Prawdopodobnie już pod koniec lipca wrocławianie będą mieli nowy parking w centrum miasta.

Trzy kondygnacje i ponad 10 tys. metrów kwadratowych - na takiej powierzchni powstają 333 miejsca parkingowe w centrum Wrocławia.

- Prace są bardzo zaawansowane. W tej chwili trwa wykańczanie instalacji elektrycznej, urządzeń przewietrzających i oświetlenia. Praktycznie już są malowane ściany - wyjaśnia Marek Szempliński ze spółki Wrocławskie Inwestycje. - Potem trzeba będzie jeszcze wymalować pasy ruchu, zamontować monitoring oraz biletomaty i parking będzie gotowy - dodaje.

Miejsca do parkowania i ładowania

Na parking będzie można się dostać przez przez dwa wjazdy od ul. Piaskowej. Będą również dwie klatki schodowe dla kierowców po przeciwnych stronach placu.

- W kwietniu obok ramp wjazdowych rozpocznie się budowa punktu obsługi klientów - zapowiada Szempliński. - Przy wjeździe będziemy montować system parkingowy, czyli punkt poboru biletów - potwierdza Łukasz Grabowski z firmy Gleeds, która nadzoruje inwestycję.

Oprócz miejsc parkingowych, zmotoryzowani będą mogli również naładować swoje pojazdy.

- Dotyczy to jednak tylko samochodów elektrycznych. Do tego przeznaczone będą 4 dodatkowe miejsca - mówi Szempliński.

Pod koniec lipca zaparkujemy pod ziemią?
Pod koniec lipca zaparkujemy pod ziemią?D.Rudnicki/balu | TVN 24 Wrocław

Parking od lipca?

Jak zapowiada rzecznik miejskiej spółki, inwestora budowy parkingu, wrocławianie prawdopodobnie będą mogli zaparkować pod pl. Nowy Targ jeszcze w te wakacje.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zakończymy budowę pod koniec lipca - obiecuje Szempliński.

Stawki za parkowanie nie są jeszcze znane. Ile trzeba będzie zapłacić za miejsce na nowym parkingu, dowiemy się dopiero na dwa tygodnie przed otwarciem.

Bez Neptuna i pawilonu

Plac Nowy Targ zostanie oddany do użytku, ale nie w takiej wersji, jak planowano pierwotnie. Wiadomo, że na razie zabraknie na nim Pawilonu Miejskiego, czyli wejścia na parking, który miał być połączony z miejscem na lokale gastronomiczne i restauracje, oraz fontanny Neptuna. Mają się pojawić dopiero za kilka lat.

Po przebudowie kierowcy nie będą mogli już pojechać ulicami, które prowadzą do ścisłego centrum. Od ul. Kotlarskiej do Purkyniego oraz od Jodłowej do Krowiej miasto planuje zrobić deptak.

Autor: balu/mz / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wocław

Pozostałe wiadomości