2,5 mln zł za "szpilkostradę" na wrocławskim rynku

TVN24

TVN24 Wrocław | Katarzyna SosulskaRynek okrąży szpilkostrada

- Koniec gubienia fleków na kostce brukowej, klinowania się obcasów czy kół wózków - zapowiadają wrocławscy urzędnicy. Chodnik na rynku czeka przebudowa. Za dwa lata zamiast bruku pojawi się tam kostka granitowa. Wrocław za "szpilkostradę" wokół ratusza zapłaci 2,5 mln zł.

- Teraz rynek we Wrocławiu jest pokryty kostką brukową. Niestety między kostkami szybko powstają szczeliny, ponieważ materiał między nimi łatwo się wypłukuje. W powstałych koleinach kobiety na wysokich obcasach często tracą fleki - tłumaczy Ewa Mazur z wrocławskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Na dziurawy bruk skarżą się też osoby niepełnosprawne i rodzice z małymi dziećmi. - Wózki często grzęzną między kostkami - przyznaje Mazur.

Piasek i żywica nie zdały egzaminu

Miasto postanowiło rozwiązać ten problem. Już kilka lat temu urzędnicy wymyślili zasypywanie spoin pomiędzy kostkami piaskiem. - Niestety materiał ten okazał się nietrwały, wymywał się przy deszczu i podczas zamiatania - tłumaczy Mazur.

Urzędnicy zrezygnowali z piasku i zaczęli wypełniać szczeliny żywicą. - Początkowo efekt był zadowalający dla przechodniów, ale wraz z upływem czasu okazało się, że i w żywicy obcasy jednak grzęzną - tłumaczy rzeczniczka.

Szpilkostrada szeroka na sześć metrów

Dlatego tym razem zdecydowano przebudować fragment chodnika w centrum. Wymiana kostki będzie jednak tylko częściowa. W 2015 roku rynek okrąży szeroka na sześć metrów "szpilkostrada".

- Zacznie się około 10 metrów od kamienic, tak żeby wychodząc z letnich ogródków od razu stanąć na wygodnym pasie zbudowanym z granitowej kostki zamiast na bruku - zapowiada Mazur. Według niej, granit będzie bardziej gładki, a spoiny między elementami węższe. - Dzięki temu będzie się poruszać komfortowo, lepiej niż teraz - dodaje.

Rozwiązanie zostało już we Wrocławiu wypróbowane m.in. na ul. Powstańców Śląskich. Granit dobrze sprawdza się też na rynku w Krakowie.

Koszt częściowej modernizacji rynku wyniesie łącznie 2,5 mln złotych.

Autor: ks/bieru/b / Źródło: TVN24 Wrocław