Wyłudził z urzędu gminy pół mln zł za wywóz śmieci

TVN24

TVN24Oszust podszywał się pod firmę wywożącą śmieci

Urząd gminy Oborniki Śląskie wypłacił około pół miliona złotych oszustowi, który podszywał się pod firmę wywożącą śmieci - informuje Radio Wrocław. Śledztwo w tej sprawie prowadzi już prokuratura. Nieoficjalnie wiadomo, że oszustem może być ten sam mężczyzna, który wcześniej wyłudził ponad pół miliona złotych z warszawskiego metra.

Jak podaje Radio Wrocław, oszust miał wysłać powiadomienie zmiany konta firmy Alba, do której miasto powinno przelewać pieniądze za wywóz śmieci z miasta. Kilka razy dzwonił, żeby potwierdzić numery nowej placówki bankowej.

Według Radia Wrocław księgowa z urzędu miasta nie zweryfikowała tych danych w firmie Alba i jednego dnia wykonała kilka przelewów.

Wyłudził też z metra i szpitali?

- Po złożonym wniosku przez urząd gminy Oborniki Śląski prokuratura jest w trakcie zbierania wszelkich dokumentów oraz przesłuchiwania świadków. Na więcej informacji trzeba jeszcze poczekać - mówi w rozmowie z TVN24 Małgorzata Klaus, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

W urzędzie gminy nikt nie chciał komentować tej sprawy, a burmistrz był na spotkaniu.

Sprawą zajmuje się prokuratura w Trzebnicy i Katowicach. Jak ustaliło Radio Wrocław, oszustem jest ten sam mężczyzna, który podszywając się pod firmę Impel wyłudził pieniądze od Warszawskiego Metra oraz dolnośląskich szpitali. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Podszywał się pod inne firmy

Pierwsze podobne do siebie oszustwa wyszły na jaw w czerwcu tego roku na Dolnym Śląsku. Wówczas jeden z wrocławskich szpitali zalegał z płatnościami firmie Impel. Jak się okazało szpital płacił regularnie rachunki, ale nie na konto podszywającego się pod ochroniarską firmę oszusta.

Trzy miesiące później do warszawskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące oszustwa od Metra Warszawskiego, które miało stracić ponad 560 tys. zł. Pieniądze również zostały przelane na konto oszusta, który podszywał się pod firmę sprzątającą.

Autor: db/balu/par / Źródło: TVN 24 Wrocław