50,2 procent głosów dla Jacka Sutryka. Wrocław ma nowego prezydenta

TVN24

Oficjalne wyniki wyborów we Wrocławiu. Jacek Sutryk prezydentemD. Stanisławski | TVN24 Wrocław
wideo 2/5

To już pewne. Drugiej tury wyborów we Wrocławiu nie będzie. Prezydentem Wrocławia został Jacek Sutryk, który do tej pory był urzędnikiem magistratu. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 50,2 proc. głosów.

Już w niedzielny wieczór wszystko wskazywało na to, że drugiej tury w stolicy Dolnego Śląska nie będzie. Sondaż exit poll przeprowadzony przez IPSOS dawał Jackowi Sutrykowi wynik 50,1 proc. głosów. Jednak na oficjalne wyniki wyborów we Wrocławiu trzeba było czekać do wtorkowego wieczoru.

Przewaga ponad 58 tysięcy głosów

Miejska komisja wyborcza poinformowała, że Sutryk zdobył 129669 głosów. Jego główna konkurentka - Mirosława Stachowiak-Różecka z Prawa i Sprawiedliwości - zdobyła ich ostatecznie 71049, co stanowiło 27,5 proc. oddanych głosów (sondaż IPSOS dawał jej poparcie 27,8 proc. wrocławian).

Kolejne miejsca w wyścigu o fotel prezydenta Wrocławia zajęli: Katarzyna Obara-Kowalska (Bezpartyjny Wrocław) - 7,38 proc. poparcia, Jerzy Michalak - kandydat Bezpartyjnego Ruchu Obywatelskiego Jerzego Michalaka - 6,93 proc., Zbigniew Jarząbek - kandydat ruchu Kukiz'15 - 2,42 proc., Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która wystartowała z komitetu Wrocław dla Wszystkich - 2,34 proc., Małgorzata Tracz z partii Zieloni - 1,35 proc., Jarosław Bogusławski (KWW Jarka Bogusławskiego) – 0,91 proc., Artur Zborowski (KW "Jesteśmy Stąd") - 0,62 proc., Mieczysław Maj kandydat partii Wolni i Solidarni - 0,36 proc.

Frekwencja we Wrocławiu wyniosła 53,89 proc.

Rada miejska bez większości

Miejska komisja wyborcza przedstawiła też wyniki głosowania do rady miejskiej. O 37 miejsc ubiegało się w sumie 519 kandydatów z 20 komitetów wyborczych. Najwięcej, bo 17 mandatów, przypadło Koalicji Obywatelskiej. PiS zdobyło 13 mandatów, a komitet Rafała Dutkiewicza - Sojusz dla Wrocławia zdobył siedem miejsc w radzie miejskiej.

Taki podział mandatów nie daje żadnemu z komitetów większości. Zawiązana zostanie zatem najprawdopodobniej koalicja KO z KWW Rafała Dutkiewicza-Sojusz dla Wrocławia. Oba środowiska wspierały Jacka Sutryka, który wygrał wybory prezydenckie w stolicy Dolnego Śląska.

Socjolog i dyrektor

Sutryk to obecny dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu. Kandydat Koalicji Obywatelskiej jest popierany przez wieloletniego włodarza Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który dużo wcześniej zadeklarował, że nie będzie ubiegł się o reelekcję. W kampanii wyborczej Sutryka wsparły również SLD i UED oraz część ruchów miejskich i organizacji pozarządowych działających w stolicy Dolnego Śląska.

Jacek Sutryk ma 40 lat. Jest absolwentem socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach związał się z organizacjami pozarządowymi. Później był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, a od siedmiu lat jest dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.

Autor: tam/gp / Źródło: PAP, TVN24 Wrocław