Będzie druga tura wyborów w Opolu

TVN24

marcinociepa.pl, opolenatak.plMarcin Ociepa i Arkadiusz Wiśniewski prawdopodobnie zmierzą się w drugiej turze

Według informacji PKW z godz. 15:30 w drugiej turze wyborów prezydenckich w Opolu zmierzą się Arkadiusz Wiśniewski (Opole na Tak), którego poparło 47,51 proc. głosujących, i Marcin Ociepa (Razem dla Opola), który otrzymał 21,13 proc. głosów. Zatwierdzono tam wszystkie protokoły.

O fotel prezydenta Opola rywalizowało sześciu kandydatów. Z informacji podanych przez PKW o godz. 15:30 wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenckich w Opolu spotkają się kandydat Opole na Tak, Arkadiusz Wiśniewski i kandydat Razem dla Opola, Marcin Ociepa. Według komisji, poparło ich odpowiednio ok. 17 tys. osób i ok. 7,5 tys. osób. Prócz Wiśniewskiego i Ociepy o fotel prezydenta Opola ubiegali się też poseł PO Tadeusz Jarmuziewicz, który według niedzielnego sondażu exit poll dla "Gazety Wyborczej" miał szansę na wejście do drugiej tury, a także Norbert Honka z Mniejszości Niemieckiej, Jarosław Pilc z Nowej Lewicy Opolskiej i Grzegorz Sawicki z PSL. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że w niedzielnym głosowaniu Jarmuziewicza poprzeć miało 19,7 proc. wyborców, czyli ok. 7 tys. PKW nie poinformowało oficjalnie, kto w wyborach w Opolu zajął trzecie miejsce.

Obecny prezydent Opola Ryszard Zembaczyński (PO), który od 12 lat był prezydentem, nie ubiegał się o reelekcję.

Nie wiadomo, kiedy będą wyniki

Przewodniczący miejskiej komisji wyborczej sędzia Piotr Sobków powiedział PAP w poniedziałek rano, że fakt, iż liczenie głosów trwało, długo spowodowany był problemem z systemem. Członkowie niektórych obwodowych komisji na wprowadzenie danych i możliwość zdania protokołów czekali w nocy z niedzieli na poniedziałek nawet ponad dwie godziny. Sędzia Sobków pytany o to, kiedy można spodziewać się wyników z miasta Opola, powiedział, że komisja nie jest w stanie tego oszacować w związku z problemami technicznymi.

Niska frekwencja

Z informacji podawanych przez opolską delegaturę Krajowego Biura Wyborczego wynika, że frekwencja na godz. 17.30 w niedzielę na Opolszczyźnie wyniosła 34,92 proc, w Opolu 30,47 proc. Najwyższą frekwencję do godz. 17.30 odnotowano w gminie Domaszowice (pow. namysłowski) 58,84 proc., a najniższą w Izbicku (pow. strzelecki) - 24,62 proc.

Druga tura także cztery lata temu

W poprzednich wyborach samorządowych w 2010 roku także startowało sześciu kandydatów. W pierwszej turze Zembaczyński zdobył poparcie blisko 15,4 tys. osób, czyli 43,11 proc. wyborców. Na Tomasza Garbowskiego (SLD) zagłosowało wtedy ponad 7,5 tys. osób, co dało mu 21,13 proc. poparcia. Violetta Porowska (PiS) miała poparcie 18,46 proc. głosujących; Alojzy Drewniak (Razem dla Opola) 12,34 proc.; bezpartyjny Ryszard Galla 2,76 proc.; a Jarosław Kowalczyk (PSL) 2,16 proc. W drugiej turze zmierzyli się Zembaczyński i Garbowski. Zembaczyńskiego poparło wtedy 51,3 proc. głosujących (12 742 osoby), a Garbowskiego (SLD) 48,7 proc. (12 098 osób). Zembaczyński został w ten sposób wybrany na swoją trzecią kadencję. W tegorocznych wyborach nie wystartował.

Autor: tam/ec / Źródło: PAP