31. Finał WOŚP w Toruniu. Bicie rekordu Polski w jedzeniu pierników, wielka ściskawa i koncerty

Autor:
mm/tok
Źródło:
tvn24.pl
31. Finał WOŚP dla wszystkich - małych i dużych. "Chcemy wygrać z sepsą!"
31. Finał WOŚP dla wszystkich - małych i dużych. "Chcemy wygrać z sepsą!"TVN24
wideo 2/25
TVN2431. Finał WOŚP dla wszystkich - małych i dużych. "Chcemy wygrać z sepsą!"

Wiele atrakcji 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Toruniu. Coroczna wielka ściskawa na starówce, bicie rekordu Polski w jedzeniu pierników, licytacje, koncerty czy światełko do nieba - to tylko niektóre z nich.

Trzydziesty pierwszy już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ruszył w niedzielę 29 stycznia. W tym roku WOŚP gra pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!" - dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia sepsy. Tego dnia również w Toruniu odbędzie się wiele wydarzeń.

Na początek, 28 stycznia, odbyło się wielkie wiosłowanie dla WOŚP. To już trzynasta odsłona akcji, która jest pojedynkiem miast i polega na przepłynięciu dystansu 500 metrów przez jak największą liczbę osób. W ubiegłym roku do zaciętej rywalizacji przystąpiło 9 miast: Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa oraz Wrocław.

Scena główna WOŚP na toruńskiej starówce

Najwięcej dzieje się oczywiście w niedzielę. Sercem 31. Finału WOŚP jest Rynek Staromiejski w Toruniu. Już od 10.30 na scenie głównej wystąpiły przedszkolaki z zespołu "Filusie", a zaraz po nich zaprezentują się szkoły tańca, zespoły z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Domu Harcerza. W przerwach między występami będą odbywać się licytacje.

Nowością będzie w tym roku w Toruniu bicie rekordu Polski w jedzeniu pierników. Tuż po nim zaplanowano coroczną, wielką ściskawę. Wielka ściskawa na WOŚP to inicjatywa powstała w Toruniu w 2000 roku. Wydarzenie polega to na tym, aby jak największa liczba osób w ciągu 30 minut ścisnęła się w sercu o powierzchni około 20 metrów kwadratowych namalowanym na ziemi.

Na Rynku Staromiejskim będą także stanowiska m.in. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Muzeum Piernika czy symulator dachowania. Swoje akcje będą przeprowadzać także m.in. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Miejski Zakład Komunikacji, jak również różne organizacje, szkoły itp. Kulminacją 31. Finału WOŚP w Toruniu będzie o 20 tradycyjne światełko do nieba (pokaz laserowy) oraz odbywające się tuż po nim koncerty zespołów Manchester i Czaqu.

MZK i Młyn Wiedzy włączają się w finał

W finał angażuje się także Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Tradycyjnie na licytację trafi nazwa najdłuższego stale działającego wahadła Foucaulta w Polsce. Zwycięzca licytacji otrzyma certyfikat i będzie miał prawo do zamieszczenia na tablicy na parterze centrum imienia i nazwiska lub nazwy firmy. Tabliczka będzie zawierała także informację, że nazwa wahadła została wylicytowana podczas 31. finału WOŚP. Licytacja będzie prowadzona w serwisie Allegro.

W 31. Finał włącza się również Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu. Na aukcji w serwisie Allegro, organizowanej wspólnie z toruńskim sztabem WOŚP można wylicytować ok. 45-minutowy przejazd turystycznym tramwajem MZK wraz z przewodnikiem. Drugą możliwością jest zasilenie eSkarbonki MZK lub wrzucenie pieniędzy do papierowych puszek dostępnych w dyspozytorniach tramwajowej (ul. Sienkiewicza 24/26) i autobusowej (ul. Legionów 220). Zbiórka zakończy się 28 stycznia.

W Toruniu 31. Finał WOŚP wesprą również sportowcy. W galerii handlowej Toruń Plaza, w niedzielę w godzinach 14-18 odbędzie się kolejna edycja akcji „Dzieci Dzieciom Pomagają”, podczas której będą zbierane pieniądze do puszek wolontariuszy.

WOŚP zagra po raz trzydziesty pierwszy

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W ciągu 30. finałów WOŚP zebrano i wydano na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,5 miliarda złotych. Dzięki zbiórce udało się kupić ponad 67 300 urządzeń.

31. Finał WOŚP, pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!", zagra 29 stycznia 2023 roku. Pieniądze będą zbierane na sprzęt, który ma zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia sepsy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mm/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Torunia/Adam Zakrzewski

Pozostałe wiadomości