WOŚP 2023 w Gdańsku. Kwesta, aukcje i koncerty w programie 31. Finału

Autor:
ng/tok
Źródło:
TVN24
Tak powstają scena i namiot na 31. finał WOŚP
Tak powstają scena i namiot na 31. finał WOŚPTVN24
wideo 2/4
TVN24Tak powstają scena i namiot na 31. finał WOŚP

Podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulicach Gdańska pojawiło się ponad tysiąc wolontariuszy z 10 sztabów. Główną sceną finału jest klub B90, bankiem - Europejskie Centrum Solidarności, a jedną z atrakcji do wylicytowania - możliwość karmienia helskich fok. Nie zabrakło również WOŚP-owego miasteczka, licznych koncertów i trzymetrowej, podświetlonej puszki.

Trwa 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niedzielę, 29 stycznia, w całej Polsce organizowane są koncerty, pokazy oraz wydarzenia kulturalne i sportowe. W tym roku WOŚP gra pod hasłem "Żyj zdrowo w zdrowym świecie!" i zbiera pieniądze na walkę z sepsą. Może ona sprawić, że w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Za zebrane środki fundacja planuje kupić m.in. specjalistyczne urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej, analizatory do diagnostyki molekularnej do identyfikacji mikroorganizmów wraz z oznaczeniem lekooporności.

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to dzieło, które trwa już 31 lat. Dzieło, które łączy, a nie dzieli. Zbiórka odbywa się co roku na wyjątkowy cel. Coraz częściej słyszymy o różnych zakażeniach, powikłaniach i niestety także śmierci związanej z sepsą. Na ten cel będziemy zbierać pieniądze w tym roku. Ja także będę wolontariuszką i będę zbierała pieniądze na ulicach naszego miasta - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

WOŚP 2023 w Gdańsku

Podczas wydarzenia na ulice Gdańska wyjdzie prawie tysiąc wolontariuszy z 10 sztabów. Najmłodsi z nich to jeszcze niemowlaki, najstarszy kwestujący ma 74 lata.

- Już pięć dni od startu rekrutacji cała lista wolontariuszy została wypełniona po brzegi - mówił Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

W tym roku gdańskie Miasteczko WOŚP zostanie zlokalizowane na terenach postoczniowych przy ulicy Elektryków. Na miejscu każdy będzie mógł wziąć udział w loterii, zakupić pamiątki orkiestrowe w sklepiku czy wziąć udział w pokazach ratowniczych.

- Dla wolontariuszy, którzy będą rozliczać się ze swoich puszek w Europejskim Centrum Solidarności, mamy ułatwienie. Między ECS a miasteczkiem WOŚP będzie kursował specjalny autobus, żeby każdy mógł skorzystać z niesamowitej energii i atmosfery finału WOŚP w Gdańsku - podkreślił Karol Gzyl z Fundacji Gdańskiej.

W znajdującej się przy ulicy Elektryków hali B90 odbędą się koncerty. Podczas finału zagrają: Kasia Kowalska, Julia Żugaj, Jan Elf Czerwiński, 1One no i Nieznany Wykonawca. Miasteczko WOŚP i scena koncertowa wystartują o godz. 16.00. Tradycyjne już Światełko do Nieba rozbłyśnie o 20.00. Finał akcji przewidziano na 21.00.

Przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza, podobnie jak w ubiegłym roku stanie e-puszka. Została zamontowana na trzymetrowej, podświetlanej instalacji przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP. Umieszczono na niej panel z kodem QR linkującym do e-skarbonki WOŚP, którą prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu.

Jak co roku, finałowi towarzyszyć będą również aukcje prowadzone na portalu Allegro.

31. Finał WOŚP. Jak możesz wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Wycieczki, wspólne gotowanie i karmienie fok

- Wyjątkową aukcją będzie możliwość nadania imion gdańskim kotom, czterem samiczkom i jednemu samcowi gepardów przekazana przez gdańskie zoo. Zachęcam firmy, instytucje i osoby indywidualne, które posiadają ciekawe rzeczy w swoich zbiorach do tego, żeby przekazać je w tym roku na aukcje - poinformował Dawid Jastrzębski.

Dla wielu osób sporą atrakcją może być karmienie fok w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, gdzie pod okiem doświadczonych opiekunów zwierząt będzie można wziąć udział w karmieniu, ale i treningu medycznym stada hodowlanego fok szarych, a także zapoznać się z pracą naukowców nad morświnami.

Na licytacji znalazły się też m.in. lekcja dyrygowania, rejs statkiem naukowo-badawczym Uniwersytetu Gdańskiego RV Oceanograf, spersonalizowane życzenia, wyśpiewane przez Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, a także wspólne gotowanie z rektorem uczelni lub prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.

- Dla tych, którzy trochę lepiej mnie znają, nie jest tajemnicą, że lubię gotować, zachęcam więc do wspólnego gotowania. Okazja jest szczególna, bo w ubiegłym roku opublikowaliśmy wyjątkową książkę "Smaki Gdańska". Zapraszam do wspólnego przyrządzenia którejś z potraw z tej książki - zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz.

W serwisie aukcyjnym na licytacji można znaleźć również liczne, ciekawe wycieczki, jak np. ta po niedostępnych zakamarkach gdańskiego Nowego Ratusza czy wyprawa do wnętrza Tunelu pod Martwą Wisłą.

WOŚP 2023. Aukcje gwiazd TVN Warner Bros. Discovery >>>

1,75 mld na wsparcie polskiej medycyny

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ciągu 30. Finałów Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,75 mld zł i kupiła blisko 70 000 urządzeń.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 29 stycznia. Ostatni moment przygotowań >>>

Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ng/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: WOŚP Białystok

Pozostałe wiadomości