TVN24 | WOŚP 2022

WOŚP wspiera Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. "Łączna wartość pomocy zbliża się do 50 milionów"

TVN24 | WOŚP 2022

Autor:
bż//now
Źródło:
TVN24 Łódź
Rzecznik "Matki Polki": nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez WOŚP
Rzecznik "Matki Polki": nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez WOŚPTVN24 Łódź
wideo 2/35
TVN24 ŁódźRzecznik "Matki Polki": nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez WOŚP

Jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, tylko w zeszłym roku otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprzęt za ponad sześć milionów złotych. - Łączna wartość pomocy, którą dostaliśmy do tej pory, zbliża się do 50 milionów złotych, ale zeszły rok był rekordowy - przyznaje Adam Czerwiński, rzecznik szpitala. 

Tylko w ubiegłym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaopatrzyła w sprzęt działającą w "Matce Polce" klinikę neurochirurgii. Tutaj trafił najdroższy z przekazanych placówce sprzętów, służący do neuronawigacji.

- Tak jak nawigacja samochodowa prowadzi kierowców do celu, tak sprzęt do neuronawigacji prowadzi chirurga do celu, wskazując na przykład lokalizację guza mózgu - wyjaśnia Adam Czerwiński, rzecznik szpitala. 

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2022 W TVN24

Dzięki temu - jak tłumaczy - specjaliści mogą łatwiej i bezpieczniej wyciąć nowotwór. 

- Mówimy o najdroższym sprzęcie, ale urządzenia z charakterystycznym serduszkiem można znaleźć w całej placówce - podkreśla Czerwiński.

Sztuczne płuco-serce i nie tylko

I tak, jak opowiada nam Adam Czerwiński, w ostatnim roku zakupiony został między innymi sprzęt do krążenia pozaustrojowego. To - jak zaznacza - urządzenie niezbędne dla kardiochirurgów. - Jeżeli jest taka potrzeba, możemy "wyłączyć" serce i płuca chorego. Za niego oddycha i pompuje krew maszyna - tłumaczy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Rzecznik szpitala wskazuje, że "Matka Polka" miała już na wyposażeniu taki sprzęt, ale urządzenie się zużywa.

- Dzięki Orkiestrze mamy bufor i poczucie bezpieczeństwa - zaznacza.

Do "Matki Polki" z WOŚP trafił już sprzęt za ponad 40 milionów złotychTVN24 ŁÓdź

Zbliżając się do "pięćdziesiątki"

Dodaje, że w zeszłym roku do szpitala trafił też sprzęt pozwalający na mierzenie bólu u noworodków. - To bardzo przydatne urządzenie, bo z oczywistych względów noworodki mają ograniczoną możliwość komunikowania się ze światem zewnętrznym - mówi Czerwiński.

Wskazuje, że od WOŚP szpital otrzymał też łóżeczka, narzędzia chirurgiczne i kardiomonitory. 

- Nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez pomocy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od lat ta współpraca układa się kapitalnie i dlatego liczymy, że i w tym roku otrzymamy sprzęt, dzięki któremu będziemy mogli skuteczniej ratować życie i zdrowie naszych pacjentów - wskazuje Czerwiński. 

Przez 30 lat funkcjonowania WOŚP do "Matki Polki" trafił sprzęt za ponad 40 milionów złotych. Łączna wartość pomocy zbliża się do 50 milionów złotych. 

WOŚP zagra po raz trzydziesty

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W ciągu 29. finałów WOŚP zebrano i wydano na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,5 miliarda złotych. Dzięki zbiórce udało się kupić ponad 67 300 urządzeń.

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pod hasłem "Przejrzyj na oczy", zagra 30 stycznia 2022 roku. Pieniądze będą zbierane na sprzęt, który ma zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Autor:bż//now

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 ŁÓdź

Pozostałe wiadomości