TVN24 | WOŚP 2022

Fantom psa, naturalnej wielkości szkielet, pobieranie krwi od misia. 30. Finał WOŚP w Śląskiem

TVN24 | WOŚP 2022

Autor:
mag/
tam
Źródło:
TVN24 Katowice
Jurek Owsiak zaprasza do wzięcia udziału w 30. finale WOŚP
Jurek Owsiak zaprasza do wzięcia udziału w 30. finale WOŚPWOŚP
wideo 2/21
WOŚPJurek Owsiak zaprasza do wzięcia udziału w 30. finale WOŚP

Klinika okulistyczna w Katowicach zaprasza na darmowe badania przesiewowe wzroku dla dzieci i dorosłych, a po mieście będzie jeździł Orkiestrowy Tramwaj z wolontariuszami i wikingami na pokładzie. Do 30. Finału WOŚP przygotowują się także inne miasta województwa śląskiego. W Sosnowcu odbędą się koncerty, a biegacze wyruszą na trasę, by policzyć się z cukrzycą.

W województwie śląskim 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się - już tradycyjnie - w Sosnowcu. 30 stycznia na Górce Środulskiej koncerty na dużej scenie rozpoczną się o godz. 15. Gwiazdami będą Blue Cafe i Feel.

"Przez cały dzień wokół Górki Środulskiej będą odbywały się liczne imprezy. Po mieście będzie jeździł kolorowy autobus, a w nim mobilna puszka. To powinno ułatwić mieszkańcom kontakt z wolontariuszami" - informuje sztab WOŚP w Sosnowcu. I zaprasza mieszkańców do stworzenia wspólnego "ludzkiego" napisu "30 lat WOŚP".

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2022 W TVN24 >>>

Już o godz. 10 rozpoczną się imprezy towarzyszące: Bieg Policz się z Cukrzycą, Urodzinowy Korowód Przebierańców z konkursem na najpiękniejszą maskę na oczy, pokaz Ochotniczej Straży Pożarnej, występy dzieci i młodzieży z sosnowieckich szkól i przedszkoli, animacje dla dzieci, kiermasze z gadżetami rękodzieła, licytacje.

W Akademii Udzielania Pierwszej Pomocy będzie 40 fantomów, w tym fantom psa, więc właściciele zwierząt będą mogli się dowiedzieć, jak ratować swojego zwierzaka w kryzysowej. Również Światełko do Nieba organizują tak, by zwierzęta nie cierpiały przy hałasie - wykorzystane zostaną fajerwerki bezhukowe.

Badania przesiewowe wzroku, kardiologiczne, diabetologiczne

W tym roku WOŚP zagra pod hasłem "Przejrzyj na oczy" - dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Dlatego Katowice 30 stycznia zapraszają na darmowe badania przesiewowe wzroku dla dzieci od trzeciego roku życia i dorosłych. Akcja "Ceglana gra dla WOŚP" odbędzie się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ulicy Ceglanej 35 w godzinach 10 -18.

Dodatkowo dzięki wsparciu Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka dla dzieci otwarte będą gabinety kardiologa i diabetologa. Porad dla dorosłych pacjentów udzielać będą także lekarz onkolog i genetyk. Będzie można również sprawdzić poziom cukru we krwi oraz zmierzyć ciśnienie.

Zapowiadane są także atrakcje. W Bibliotece ŚUM stworzone zostanie stanowisko anatomiczne. Do dyspozycji uczestników wydarzenia będą modele anatomiczne (w tym naturalnej wielkości szkielet oraz tors z wyjmowanymi organami, model ręki, oka, ucha), atlas anatomiczny 3D i plansze anatomiczne.

Będzie także stanowisko biblioteczne dla osób niedowidzących. W laboratorium pluszowego misia dzieci będą mogły poznać procedurę i technikę pobierania krwi, zasmakować pracy hematologa i mikrobiologa. Trzypokoleniowe teamy Fundacji Onkologicznej "Rakiety" będą budować największe okulary z serc. Na stanowiskach fryzjerskich będzie można zafundować sobie nową fryzurę i zasilić skarbonkę WOŚP.

Na zielonym terenie szpitala ustawiona zostanie scena. Od godz. 12 organizatorzy zapraszają na występy mażoretek, wokalne, teatralne. Gwiazdą będzie zespół CREE. Impreza zakończy się o godz. 18 mini Światełkiem do Nieba.

Orkiestrowy Tramwaj i rekordowe serce

30 stycznia na ulice Katowic wyjedzie Orkiestrowy Tramwaj. Od godz. 12 będzie można go spotkać na trasie: Centrum Przesiadkowe "Zawodzie" - Plac Wolności. Będzie się zatrzymywał na wybranych przystankach, gdzie z pojazdu wysiadać będą wolontariusze oraz średniowieczni wojowie i wikingowie. Będzie można sobie zrobić z nimi zdjęcie i wrzucić datek do puszek. Ze względu na sytuację pandemiczną nie będzie możliwa przejażdżka.

Katowice będą próbowały pobić rekord, szyjąc największe serce dla WOŚP. By wziąć udział w zabawie, wystarczy zabrać z domu kawałek materiału i przyjść z nim w finałową niedzielę w godzinach 10 - 18 do sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 13 przy ulicy Wróblewskiego. Kawałek doszywamy własnoręcznie do całości i otrzymujemy specjalny certyfikat uczestnictwa w biciu rekordu świata.

40 serc w Pszczynie, szalik 30 częstochowianek, portret Lewandowskiego

30 stycznia imprezy pod szyldem WOŚP odbędą się w wielu miastach w województwie śląskim. W Pszczynie już tydzień temu nad ulicą Bankową zawieszono 40 orkiestrowych serduszek. Podczas 30. Finału WOŚP trafią one na licytację.

Wośpowe serduszka nad ulicą Bankową w PszczynieTVN24

30 kobiet z Częstochowy wystawi na licytację bardzo długi szalik - spodziewają się osiągnąć 30 metrów długości. Każda dzierga w domu swój kawałek. Spotkają się w sobotę, dzień prze finałem, by zszyć kawałki w jedną całość.

Studentka z Zabrza Maja Cimcioch wystawiła na aukcję wizerunek Roberta Lewandowskiego. Udało jej się zdobyć autograf piłkarza. Obrazek wykonany techniką ołówka, za pomocą wysokiej jakości kredek Caran D’Ache, podpisany przez Lewandowskiego można kupić na allegro. Osiągnął już cenę 5,3 tysiąca złotych. Aukcja kończy się 2 lutego.

Portret Lewandowskiego na aukcję WOŚP
Portret Lewandowskiego na aukcje WOŚP

W Zawierciu w planach jest między innymi morsowanie, zawody sportowe, kurs samoobrony, pokazy strażackie, stoisko militarne, warsztaty i pokazy łyżwiarstwa figurowego. Dzięki klubowi Aluron CMC Warta Zawiercie można zostać siatkarzem PlusLigi - wystarczy wziąć udział w licytacji. Ostatnia oferta to 13 100 zł, a aukcja kończy się w środę o godzinie 21. "Mamy także piłkę z autografem Igi Świątek oraz płytę z autografem Kaśki Sochackiej" - zachęcają sztabowcy z Zawiercia.

WOŚP zagra po raz trzydziesty

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W ciągu 29 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,5 miliarda złotych i kupiła ponad 67 300 urządzeń.

30. Finał WOŚP, pod hasłem "Przejrzyj na oczy", zagra 30 stycznia 2022 roku. Pieniądze będą zbierane na sprzęt, który ma zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Autor:mag/ tam

Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: WOŚP

Pozostałe wiadomości