WOŚP 2022. Ksiądz Kazimierz Klaban z Elbląga wrzucił pieniądze z tacy do puszek WOŚP

Autor:
js//rzw
Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Ksiądz Kazimierz Klaban z Elbląga przekazał pieniądze z tacy na WOŚP
Ksiądz Kazimierz Klaban z Elbląga przekazał pieniądze z tacy na WOŚPTVN24
wideo 2/21
TVN24Ksiądz Kazimierz Klaban z Elbląga przekazał pieniądze z tacy na WOŚP

Polskokatolicki ksiądz Kazimierz Klaban z Elbląga po raz kolejny przekazał na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pieniądze zebrane na tacę podczas mszy. - Nie żałuję na to grosza. Od siebie dzisiaj chcę dać coś więcej - mówił.

TVN GRUPA DISCOVERY JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 30. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

ŚLEDŹ 30. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W TVN24 GO

W niedzielę odbył się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ksiądz Kazimierz Klaban, proboszcz polskokatolickiej parafii Dobrego Pasterza w Elblągu pieniądze zebrane na tacę wrzucił na oczach uczestniczących we mszy świętej wiernych do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pomysł przekazania WOŚP-owi ofiary z tacy pojawił się w 2018 roku, po powrocie ks. Klabana ze szpitala. - Miałem drugi udar wówczas. Serduszka ponaklejane na te sprzęty wszystkie, które tam na salach były, dały dużo do myślenia. To był chyba taki bodziec do tego, żeby coś w tym kierunku zacząć po prostu robić - wyjaśnił duchowny w rozmowie z TVN24. 

Jak mówił, przez ostatnie lata, kiedy parafia wspiera WOŚP, przychodzą nie tylko parafianie, "nawet bym nie powiedział sympatycy, bo tych ludzi bardzo często widzę pierwszy raz na oczy, i są hojni". - I to wcale nie byle jak hojni - dodał.

- Ja się cieszę, bo zawsze usta mi się uśmiechają i oczy się świecą, jak człowiek widzi, bo to idzie na szczytny cel. Tym bardziej w tym roku, jeżeli chodzi o wady wzroku małych dzieci - powiedział ksiądz Klaban.

- Nie żałuję na to grosza. Od siebie dzisiaj chcę dać coś więcej. Ja zawsze od siebie dokładałem coś, nie chwaląc się tym absolutnie - dodał.

"Cieszymy się, że taką działalność ktoś podejmuje"

- My przyszliśmy specjalnie, bo znamy działalność księdza i chcieliśmy dołączyć się do zbiórki. Rodzina się też udziela - mówiła reporterowi mieszkanka Elbląga. 

- Szanujemy to, bardzo jesteśmy zadowoleni, cieszymy się, że taką działalność ktoś podejmuje, nie tylko młodzież, ale i księża działają. Żal tylko, że nie wszyscy - dodał inny mieszkaniec miasta. 

WOŚP. 1,5 miliarda złotych na 67 tysięcy urządzeń

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 29 edycjach fundacja zebrała na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad półtora miliarda złotych, które przeznaczyła na zakup ponad 67 tysięcy urządzeń. W czasie ubiegłorocznego Finału zebrano blisko 211 milionów złotych, co jest najwyższą kwotą w historii organizacji.

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS #WOSPwTVN24

"Przejrzyj na oczy" to hasło, pod który organizowany jest 30. Finał WOŚP. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez Grupę IQS i opublikowanych w styczniu 2021 roku - największym zaufaniem społecznym w Polsce. 84 proc. badanych wskazało, że ufa Fundacji WOŚP - w tym 52 proc. badanych określiło, że zdecydowanie ma zaufanie do Orkiestry, a 32 proc. - raczej ma zaufanie.

Autor:js//rzw

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości