TVN24 | WOŚP 2021

"Sprzęt od WOŚP pozwala nam prowadzić zabiegi na najwyższym światowym poziomie"

TVN24 | WOŚP 2021

Autor:
tam/gp
Źródło:
TVN24 Wrocław, TVN24 Szczecin
W USK we Wrocławiu czekają na sprzęt od WOŚPTVN24
wideo 2/8
TVN24W USK we Wrocławiu czekają na sprzęt od WOŚP

Endoskopy, egzoskopy, mikroskopy diagnostyczne oraz inny sprzęt stanowiący wyposażenie pracowni laryngologicznych otrzymają wkrótce szpitale w całej Polsce. Wszystko dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i ofiarności Polaków. Podczas 29. Finału pieniądze będą zbierane właśnie na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 31 stycznia. A szpitale już szykują się do przyjęcia sprzętu, jaki będzie można zakupić dzięki pieniądzom zebranym w trakcie orkiestrowego grania. Lekarze mówią o wielkich potrzebach i wyzwaniach w diagnostyce laryngologicznej i przyznają, że podołanie im nie byłoby możliwe bez sprzętu, który do tej pory otrzymali między innymi od WOŚP. OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

14 specjalistów na Dolnym Śląsku

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest jedną z nielicznych jednostek w regionie, gdzie działa oddział laryngologii dziecięcej. Wiele innych placówek ma jedynie pododdziały, bo Dolny Śląsk boryka się z brakiem specjalistów w tej dziedzinie. Jak mówi Monika Morawska-Kochman, wojewódzka konsultant w dziedzinie otolaryngologii dziecięcej, w regionie jest tylko 14 czynnie działających otolaryngologów dziecięcych. - Dotychczas była to specjalizacja, którą można było zrobić dopiero po zrobieniu specjalizacji z otolaryngologii, a to wiązało się z kolejnymi latami poświęconymi na naukę. Teraz jednak sytuacja się zmieniła i specjalizację tę można robić już bezpośrednio po studiach. Mamy już pierwszego takiego rezydenta – cieszy się Morawska-Kochman.

"Nowy sprzęt się przyda"

Jednak specjaliści byliby bezradni bez sprzętu. A ten trafia do szpitali między innymi dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Ten do wrocławskiego USK przyjechał w 2007 roku. A 14 lat w medycynie to ogrom czasu. Technologia poszła do przodu, a wykorzystywany nieustannie sprzęt uległ zużyciu. - Mamy sprzęt, który dostaliśmy w 2007 roku, ale to już ogromna przepaść. Rozwój medycyny poszedł tak bardzo do przodu, że potrzebujemy nowego. Zresztą ten, który mamy, mimo że o niego dbamy, ulega zużyciu i jest tak wysłużony, że częściowo nie da się go naprawić – przyznaje lekarka. I podkreśla: - Nowy sprzęt się przyda. SPRAWDŹ SPECJALNY SERWIS TVN24.PL O 29. FINALE WOŚP >>>

Lekarze: od WOŚP dostajemy sprzęt najwyższej jakości

Na sprzęt kupiony dzięki ofiarności Polaków i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czekają także w innych polskich szpitalach, między innymi w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Zdroje" w Szczecinie. Na tutejszym dziennym oddziale otolaryngologicznym nie ma jeszcze sprzętu od WOŚP, jednak lekarze mają nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Bo to pozwoliłoby na rozszerzenie zakresu działalności oddziału i medyków. O potrzebach otolaryngologii dziecięcej w rozmowie z Sebastianem Napierajem, reporterem TVN24, mówiła Katarzyna Amernik, która jest zachodniopomorskim wojewódzkim konsultantem ds. otolaryngologii dziecięcej. - Potrzebujemy bardzo dobrych optyk ze źródłem światła, endoskopów, mikroskopów diagnostycznych i operacyjnych, sprzętu operacyjnego, sprzętu do znieczulenia ogólnego – lekarka wymienia niektóre z niezbędnych sprzętów. I dodaje: - Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy dysponujemy sprzętem, który pozwala prowadzić nam zabiegi operacyjne na najwyższym światowym poziomie, bo od Orkiestry dostajemy sprzęt najwyższej jakości.

#WOSPwTVN24. Pokaż, jak grasz z Orkiestrą w Polsce i na świecie.

Miliard złotych przekroczony

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 28 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia łącznie ponad miliard złotych.

Według pierwotnego planu miał rozpocząć się 10 stycznia, jednak ze względu na obostrzenia i restrykcje związane z pandemią, został przełożony. W tym roku WOŚP pod hasłem "Finał z głową" zbiera środki na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP, podczas którego zbierane są fundusze dla laryngologii.

Za zebrane w tym roku środki Fundacja WOŚP zamierza zakupić specjalistyczny sprzęt, m.in. wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych.

Autor:tam/gp

Źródło: TVN24 Wrocław, TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Szpital "Zdroje" w Szczecinie

Pozostałe wiadomości