WOŚP 2020

Owsiak ogłosił hasło i cel zbiórki 28. Finału WOŚP

WOŚP 2020

[object Object]
Owsiak ogłosił cel zbiórki 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocytvn24
wideo 2/35

Chcemy, żeby Polacy poczuli, że Orkiestra czuwa nad tym, aby ten sprzęt, który także kupowaliśmy wiele lat temu, cały czas utrzymywał ten standard - powiedział w środę prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak, ogłaszając cel zbiórki 28. Finału WOŚP. Przedstawił także hasło przyszłorocznej zbiórki.

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia 2020 roku. W środę Jerzy Owsiak ogłosił cel zaplanowanej zbiórki.

- 12 stycznia 2020 roku będziemy zbierali pieniądze na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Skupiamy się na chirurgii ogólnej, kardiochirurgii, neurochirurgii, gramy na wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, zakładów diagnostyki obrazowej - wymieniał.

Jak wskazywał, za zebraną kwotę kupione zostaną "między innymi lampy, stoły operacyjne, aparaty do znieczulenia, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, inkubatory, respiratory, ultrasonografy, echokardiografy" oraz mikroskopy z technologią 3D.

- Trudne nazwy, ale uwierzcie mi, sprzęt niezwykle potrzebny - dodał Owsiak.

"Wiatr w żagle"

Szef WOŚP przedstawił również hasło nadchodzącego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Brzmi ono "Wiatr w żagle". - Lecimy przed siebie, łapiemy ten dobry wiatr, który myślę, że łapaliśmy nawet kilka dni temu. Trochę się te wszystkie nasze żagle napięły, oby złapały pełen wiatr, oby dostały takiej naprawdę wielkiej siły - podkreślał.

- Gramy, ponieważ szpitale proszą o sprzęt. Gdyby nie prosiły, może byśmy zbierali na coś innego - wyjaśniał Owsiak. - Odpowiadamy na prośby szpitali i 12 stycznia 2020 roku będziemy grać w całej Polsce i na całym świecie - zapowiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ: Owsiak w "Faktach po Faktach: o ochronie zdrowia >

"Chcemy, żeby Polacy poczuli, że Orkiestra czuwa"

- Chcemy, żeby Polacy poczuli, że Orkiestra czuwa nad tym, aby ten sprzęt, który także kupowaliśmy wiele lat temu, cały czas utrzymywał ten standard - podkreślił prezes zarządu fundacji WOŚP.

Jak wskazywał, "jeżeli trzeba wymienić, kupić najnowszy sprzęt - kupujemy". - Chcemy, aby rodzice byli spokojni, aby wiedzieli, że w szpitalu ten sprzęt jest, jest najnowocześniejszy i może ratować zdrowie i życie ich dzieci - wskazywał Owsiak.

Zaznaczył również, że "sztaby ruszyły". - Oprócz tego, że gramy w Polsce, gramy także w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Holandii, Szwecji, Chorwacji, na Cyprze, w Norwegii, po raz pierwszy w Singapurze, w Australii, w Rosji, ale to jest tylko początek - mówił prezes zarządu fundacji WOŚP.

- Na dzień dzisiejszy mamy 213 sztabów, które już mogą zapraszać wolontariuszy, 337 czeka na akceptację, ponad 22 tysiące wolontariuszy już zgłosiło się do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - wyliczał.

WOŚP biła rekord w udzielaniu pierwszej pomocy

W środę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pobiła także rekord w masowym udzielaniu pierwszej pomocy. Do akcji fundacja zapraszała między innymi uczniów szkół podstawowych. Według pierwszych danych wzięło w niej udział ponad 144 tysiące osób.

Dokładna liczba uczestników będzie jeszcze weryfikowana.

Jak podaje fundacja na swojej stronie internetowej, w 2018 roku w akcji bicia rekordu w masowym udzielaniu pierwszej pomocy wzięły udział 116 342 osoby, w 2017 roku rekord biło 85 010 uczestników, a w roku 2016 - 66 745 osób.

WOŚP pobiła rekord w masowym udzielaniu pierwszej pomocy. W akcji wzięły udział szkoły w całym kraju
WOŚP pobiła rekord w masowym udzielaniu pierwszej pomocy. W akcji wzięły udział szkoły w całym krajutvn24

Miliard złotych przekroczony

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS największym zaufaniem społecznym w Polsce.

Powstała w 1993 roku - od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W ciągu 27 Finałów Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad miliard złotych.

Przez 30 minut tysiące osób ćwiczyły jak prawidłowo wykonać resuscytację
Przez 30 minut tysiące osób ćwiczyły jak prawidłowo wykonać resuscytacjętvn24

Autor: akr//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości