WOŚP 2020

Poznański szpital ma swoją "Wyspę Skarbów". Dzięki wsparciu WOŚP

WOŚP 2020

Na świecie są zaledwie cztery takie urządzenia
Na świecie są zaledwie cztery takie urządzeniatvn24
wideo 2/6

Zmodernizowaną Pracownię Tomografii Komputerowej otwarto w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu. Sprzęt wart 7,5 mln złotych sfinansowano ze środków zebranych w 27. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - To mercedes wśród aparatów - mówi Katarzyna Jończyk-Potoczna, kierownik Zakładu Radiologii Pediatrycznej.

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Wart 7,5 mln złotych sprzęt przekazał szpitalowi osobiście Jerzy Owsiak, szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Kiedy ktoś wrzuci nawet najmniejszy grosz do puchy, to później się to przemienia w takie piękne urządzenie - powiedział Owsiak.

Czwarty na świecie

Sprzęt zwiększy bezpieczeństwo małych pacjentów. Nowoczesny tomograf przede wszystkim skróci czas badania, a co za tym idzie ekspozycję na promieniowanie.

- To aparat bardzo wysokiej klasy, można by rzec, mercedes wśród aparatów - mówiła Katarzyna Jończyk-Potoczna, kierownik Zakładu Radiologii Pediatrycznej w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu.

Na świecie pracują zaledwie cztery takie urządzenia. - Dziś się o tym dowiedzieliśmy i byliśmy bardzo zdziwieni. W Stanach Zjednoczonych takie jest jedno, jedno w Szwecji, będzie kolejne w Warszawie, a jedno stoi tutaj. Dla nas jest to satysfakcja, że kupujemy sprzęt z najwyższej półki, zawsze o tym mówimy, nie łatamy dziur, nie jesteśmy na dzwonek, nie jesteśmy na alarm. Chcemy windować polską medycynę najwyżej, jak tylko można - mówił Jurek Owsiak.

Skarb dla skarbów

Pracownię nazwano "Wyspą Skarbów". - Ta nazwa wydawała się nam najbardziej adekwatna. Tomografia komputerowa ratuje życie, a życie jest największym skarbem, dodatkowo jeszcze ratujemy życie dzieciom, a dziecko to dla każdego z nas też jeden z największych skarbów, jakie mamy - tłumaczy Jończyk-Potoczna.

- Ten tomograf ma ogrom możliwości i mamy nadzieję, że będzie takim właśnie naszym skarbem - podsumowuje.

Autor: FC/ks/kwoj / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości