"Kosmiczny sprzęt" trafił do Katowic. Będzie pomagać dzieciom

TVN24

Sprzęt osobiście przekazał Jurek Owsiak, szef Fundacji WOŚPTVN 24
wideo 2/4

Wart sześć milionów złotych aparat trafił do odnowionej Pracowni Rezonansu Magnetycznego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach. To dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla śląskiej placówki, jednego z największych szpitali pediatrycznych w Polsce.

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Aparat pozwoli na wykonywanie u dzieci wszystkich potrzebnych badań diagnostycznych, również tych najbardziej zaawansowanych.

- Przekazane nam urządzenie jest najwyższej klasy światowej – powiedziała kierownik Pracowni Rezonansu Magnetycznego GCZD dr Magdalena Machnikowska-Sokołowska.

Sprzęt przekazany katowickiemu szpitalowi pozwoli na wykonywanie badań u dzieci w każdym wieku – również u wcześniaków, dzięki doposażeniu pracowni w specjalistyczny inkubator działający w polu magnetycznym.

Z kolei dzięki specjalnemu aparatowi do znieczulenia w środowisku magnetycznym badaniu będą mogli być poddani pacjenci w ciężkim stanie – nieprzytomni, zaintubowani i sztucznie wentylowani.

- Ten kosmiczny sprzęt nie trafiłby do katowickiego ośrodka bez fantastycznego zaangażowania organizatorów, wolontariuszy i darczyńców w czasie minionego 27. Finału WOŚP. Trwają właśnie przygotowania do kolejnej zbiórki, tym bardziej cieszymy się, mając możliwość pokazania, jak fantastycznie udaje nam się zamieniać złotówki przekazane Orkiestrze na najnowsze technologie medyczne w polskich szpitalach – oświadczył prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.

Szybsze badania

Badanie rezonansu magnetycznego wymaga ścisłej współpracy z pacjentem. Jest głośne, trwa nawet godzinę. W tym czasie dziecko musi leżeć bez ruchu w dość wąskim otworze, czasem oddychać zgodnie z poleceniami, wiele razy wstrzymując oddech. W ofiarowanym szpitalowi aparacie dostępne są unikatowe sekwencje pozwalające na skrócenie czasu badania przy zachowaniu jego wysokiej jakości. Dodatkowo wygodę dzieci niewymagających znieczulenia podnosi funkcja cichego skanowania oraz miękka cewka urządzenia.

- Aparat umożliwia badanie całego ciała, co jest szczególnie ważne dla dzieci z chorobami nowotworowymi – pozwala przyspieszyć proces rozpoznania i usprawnić monitorowanie leczenia dzieci, które przecież podczas terapii onkologicznej przechodzą te badania kilka, a nawet kilkanaście razy – podkreśliła dr Magdalena Machnikowska-Sokołowska.

611 urządzenie w szpitalu od WOŚP

Z pomocy WOŚP od lat korzystają wszystkie oddziały i pracownie GCZD. Dzięki pieniądzom Orkiestry kupiono m.in. aparaturę i wyposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego o wartości ok. 1 mln zł, ultrasonograf dla Oddziału Kardiochirurgii za 500 tys. zł, a także meble, materace żelowe i dziesiątki innych urządzeń, z których codziennie korzystają pacjenci GCZD.

Wartość sprzętu i aparatury przekazanej dotychczas katowickiemu szpitalowi przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy od początku działalności wyniosła w sumie ponad 12 mln zł. Do placówki trafiło łącznie 611 urządzeń kupionych przez fundację.

Remont pracowni był z kolei możliwy dzięki wsparciu działającej na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi Fundacji Iskierka i wolontariuszy z katowickiego oddziału firmy Sii Polska, którzy pomalowali i ozdobili pomieszczenia.

Autor: FC/gp / Źródło: PAP