"Płyniemy przez big bit, standardy, jazz, szalone lata siedemdziesiąte"

TVN24

Wodecki Twist Festiwal w Krakowie odbędzie się po raz drugi (wideo z czerwca 2018 r.)tvn24
wideo 2/6

Chris Botti, Kayah, Matt Dusk, Anna Maria Jopek, Brodka, Urszula Dudziak i Aga Zaryan wystąpią podczas drugiej edycji Wodecki Twist Festiwal. Trzydniowe wydarzenie rozpocznie się w Krakowie 7 czerwca.

- Festiwal to nie tylko hołd dla wspaniałego artysty, ale też próba zatrzymania uśmiechu i pogody ducha bardzo kochanego człowieka. Zatrzymania czasu w najznakomitszym momencie: radości grania i słuchania muzyki – podkreśliła dyrektor artystyczna wydarzenia Katarzyna Wodecka-Stubbs. - Płyniemy przez big bit, standardy, jazz, szalone lata siedemdziesiąte - dodała.

- Niezrównana maestria, lekkość i humor pozwalały mu łączyć ogromną rozpiętość stylów i gatunków z twistem innym niedostępnym. To dla mnie zaszczyt uczestniczyć w próbie pokazania kolejnych z jego niezliczonych muzycznych wcieleń – tłumaczy dyrektor muzyczny festiwalu Piotr Metz.

7 czerwca na Rynku Głównym będzie można usłyszeć najlepsze chóry, które zaśpiewają wspólnie "Zacznij od Bacha".

Koncert inaugurujący festiwal będzie poświęcony trąbce. Był to obok skrzypiec najważniejszy instrument w twórczości i karierze Zbigniewa Wodeckiego. Jedną z gwiazd koncertu będzie światowej sławy amerykański trębacz Chris Botti. Wystąpią także: Kayah, Anna Maria Jopek, Michael "Patches" Steward, Piotr Wojtasik Quintet. W trakcie koncertu publiczność usłyszy także tematy z twórczości Tomasza Stańki.

Standardy jazzowe w gwiazdorskim wykonaniu

8 czerwca podczas koncertu "Chwytaj dzień" zabrzmią utwory Zbigniewa Wodeckiego i jego ulubione standardy jazzowe w wykonaniu Matta Duska, Urszuli Dudziak, Brodki, Anny Marii Jopek, Gaby Kulki i Agi Zaryan oraz Alicji Majewskiej.

Tego samego dnia w Teatrze Słowackiego odbędzie się także koncert w hołdzie zmarłemu w ubiegłym roku Tomaszowi Stańce. Wystąpią muzycy, którzy przez lata współpracowali z trębaczem, m.in. pianista Piotr Wyleżoł i gitarzysta Apostolis Anthimos. Finałem imprezy będzie koncertowa premiera płyty "Wodecki Jazz" w wykonaniu kwintetu Piotra Barona.

Na plenerowej scenie wystąpią zaś młodzi artyści, wśród nich Ania Rusowicz.

Koncerty to nie wszystko. Organizatorzy przygotowali również specjalny program dla dzieci, pokaz filmu dokumentalnego o Zbigniewie Wodeckim oraz wystawę fotografii.

Wodecki Twist Festiwal organizują miasto Kraków i Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego, która powstała w sierpniu 2017 r. Jej główne cele statutowe to działalność edukacyjna, wspieranie młodych talentów oraz twórcza i kreatywna opieka nad spuścizną kompozytorsko-wokalną artysty.

Autor: tmw/adso/kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl