Znaleziono profil Leonarda da Vinci. "Był ukryty pod pachą dziewczyny"

TVN24

WikipediaKontur nosa i ust artysty, odpowiada jego fizjonomii, znanej z portretu przypisywanego Francesco Melziemu oraz jego autoportretu - uznała badaczka

Po ponad 500 latach znaleziono rysunek profilu Leonarda da Vinci - poinformowała włoska badaczka Carla Glori. Twierdzi ona, że profil ten jest ukryty na rysunku młodej kobiety w Kodeksie Atlantyckim, czyli największym zbiorze notatek i szkiców artysty.

- Mistrz ukrył swój własny odwrócony profil, jakby pod pachą dziewczyny sportretowanej również z profilu - ogłosiła historyk sztuki i znawczyni twórczości Leonarda da Vinci, tropiąca jej zagadki i tajemnice. Ten dodatkowy rysunek odnalazła ona w korpusie narysowanej kobiety właśnie na wysokości jej pachy.

"Mona Lisa" z twarzą Leonardo?

Glori przeanalizowała bardzo dokładnie rysunek na 399 stronie oryginału Kodeksu powstałego w latach 1489-92. Zbiór ten przechowywany jest w Bibliotece Ambrozjańskiej w Mediolanie. Badaczka uznała, że kontur nosa i ust genialnego artysty, schowany przez niego w niezwykły sposób na szkicu młodej kobiety, odpowiada jego fizjonomii, znanej z portretu przypisywanego Francesco Melziemu oraz jego autoportretu. Poza tym Carla Glori postawiła hipotezę, że malując "Mona Lisę" Leonardo połączył profil z rysunku dziewczyny z Kodeksu z zarysem swojej własnej twarzy.

Autor: ToL//gak / Źródło: PAP