Wybuch gazu w bloku mieszkalnym. Są ofiary śmiertelne

TVN24


W 12-piętrowym bloku mieszkalnym w Preszowie na wschodzie Słowacji doszło do wybuchu gazu. Jak poinformowała policja, nie żyje co najmniej pięć osób.

Do eksplozji doszło tuż po godzinie 12 w budynku mieszkalnym przy ulicy Mukaczewskiej w Preszowie prawdopodobnie w jednym mieszkań między 9 a 12 piętrem.

Służby ratunkowe potwierdziły śmierć pięciu osób. Jedna z ofiar zginęła spadając z balkonu. Nie jest jasne, czy doszło do zawalenia się konstrukcji, czy była to desperacka próba uratowania się z pożaru.

Po tym, gdy jeden z portali informacyjnych opublikował ujęcia spadającej postaci, policjanci i strażacy zaapelowali o wstrzymanie się od zamieszczania podobnych zdjęć z miejsca tragedii. Poproszono również o powiadamianie administratorów stron o ewentualnych próbach wstawiania do sieci społecznościowych postów obrazujących tragedię.

Akcja ratunkowa i ewakuacja mieszkańcow

W akcji ratunkowej z budynku udało się ewakuować 34 osoby. Jak pisze agencja Reutera, część mieszkańców uciekła przed płomieniami na dach bloku. Służby medyczne udzieliły pomocy około 40 osobom, które odniosły rany.

W akcji ratowniczej uczestniczyło około 80 strażaków z zastępów zawodowych i ochotniczych straży pożarnych z Preszowa i okolicy. Ściągnięto również grupę Ratownictwa Górniczego, mającą doświadczenie w pracy w szczególnie zadymionym i niebezpiecznym środowisku.

Po godz. 17.00 poinformowano, że skupiska ognia są pod kontrolą strażaków.

Pomoc dla poszkodowanych

Na miejsce tragedii przyjechał premier Słowacji Peter Pellegrini, który określił wybuch mianem największej takiej tragedii od dziesięcioleci. W piątek wieczorem zaznaczył, że nadal nie jest znany ostateczny bilans ofiar wybuchu i pożaru. Zwrócił uwagę na zawaloną klatkę schodową w budynku, co utrudnia strażakom penetrację poszczególnych pięter bloku. Premier zadeklarował w imieniu rządu pomoc finansową dla miejscowego samorządu.

Bardzo szybko po tragedii, dzięki sieciom społecznościowych, uruchomiono pomoc dla ewakuowanych. Zorganizowano zbiórkę ubrań, podstawowych środków czystości i pieniędzy. Rachunek z przeznaczeniem na pomoc dla poszkodowanych otworzył urząd miejski w Preszowie.

Datek w wysokości 5 tys. euro przekazała prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa. Oddała do dyspozycji rodzinom ewakuowanych z budynku i rodzinom ofiar prezydencki ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy w Wysokich Tatrach.

Wybuch gazu w bloku mieszkalnym w Preszowie na Słowacji

Autor: momo\mtom / Źródło: aktuality.sk, Reuters, PAP