Włosi nie zapomnieli o JP2. Nocne czuwanie

TVN24

Aktualizacja:
arch. TVN24, fot. TVN24/wikipedia.orgRok po beatyfikacji Jana Pawła II

Mija rok od beatyfikacji Jana Pawła II. Wczoraj wieczorem w Rzymie błogosławionego wspominało około 3 tysięcy młodych ludzi. Na dziś uroczystości zaplanowano także w Polsce - między innymi w Krakowie i Wadowicach.

Przed południem w rodzinnym mieście Jana Pawła II zaplanowano między innymi uroczystą mszę i procesję dziękczynną. Natomiast w sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach obchodom upamiętniającym wyniesienie Karola Wojtyły na ołtarze przewodniczyć będzie jego wieloletni współpracownik kardynał Stanisław Dziwisz.

W związku z tym, że w Kościele nie obchodzi się rocznic beatyfikacji bądź kanonizacji, na dziś nie zaplanowano żadnych centralnych obchodów. Jak tłumaczą hierarchowie, uroczyste obchody zorganizowane będą 22 października, czyli w dniu liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II.

Nocne czuwanie

Jeszcze w przeddzień pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II w podrzymskim miasteczku uniwersyteckim Tor Vergata odbyło się w poniedziałek wieczorem czuwanie modlitewne młodzieży akademickiej z Wiecznego Miasta i kilku krajów Europy.

Na czuwanie to wybrano miejsce symboliczne; to tam w sierpniu 2000 roku w czasie Światowych Dni Młodzieży polski papież spotkał się z dwoma milionami osób.

Rocznicowe spotkanie modlitewne, w którym uczestniczyło około 3 tysięcy młodych ludzi, odbyło się przy krzyżu Dni Młodzieży, a przewodniczył mu papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini.

Na podium, u stóp krzyża ustawiono obraz Maryi-Stolicy Mądrości, który Jan Paweł II podarował dwanaście lat temu młodzieży Europy. Od tego czasu obraz pielgrzymował po ośrodkach akademickich.

Na czuwanie, zorganizowane przez diecezję Rzymu, złożyły się oprócz modlitwy, także wspomnienia, muzyka i refleksje młodzieży. Uczestniczy ona na uniwersytecie w Tor Vergata w europejskim zjeździe studentów pod hasłem: "Wkład młodzieży akademickiej w budowę nowego humanizmu".

Źródło: PAP