"Nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo"

TVN24


Papież Franciszek w ogłoszonym w czwartek orędziu na Światowy Dzień Pokoju przestrzegał przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. "Wojna często zaczyna się od nietolerancji wobec odmienności drugiego, co wywołuje chęć posiadania i wolę panowania" - napisał. Dodał też, że "nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo".

Przesłanie na obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju zatytułowano "Pokój jako droga nadziei: dialog, pojednanie i nawrócenie ekologiczne".

Papież w orędziu wskazał, że pokój jest drogą słuchania, opartą na "pamięci, solidarności i braterstwie".

"Wojna jest podsycana przez nadużycia władzy"

W ogłoszonym orędziu Franciszek napisał, że "wojna często zaczyna się od nietolerancji wobec odmienności drugiego, co wywołuje chęć posiadania i wolę panowania".

"Wojna rodzi się w sercu człowieka z egoizmu i pychy, z nienawiści prowadzącej do zniszczenia, aby innych wykluczyć i usunąć" - napisał papież.

"Wojna jest podsycana przez wypaczanie relacji, ambicje hegemoniczne, nadużycia władzy, lęk przed drugim i różnicę postrzeganą jako przeszkodę" - zaznaczył.

Franciszek podkreślił także, że w czasie swej niedawnej podróży do Japonii zauważył paradoks polegający na tym, że świat żyje "przewrotną dychotomią chęci obrony i zapewnienia stabilności i pokoju, opartych na fałszywym bezpieczeństwie wspieranym mentalnością strachu i nieufności".

Jak ocenił, prowadzi to do zatrucia relacji między narodami oraz uniemożliwia jakikolwiek dialog.

"Złudne bezpieczeństwo"

Zdaniem papieża "nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo". Dlatego, jak ocenił, nie można oczekiwać stabilności na świecie w sytuacji zawieszenia na "skraju otchłani nuklearnej i zamkniętej w murach obojętności, gdzie podejmowane są decyzje społeczno-gospodarcze otwierające drogę do dramatów odrzucenia człowieka i stworzenia zamiast strzeżenia siebie nawzajem".

W ramach orędzia papież zaapelował również do świata o nawrócenie ekologiczne.

Autor: pp//now//kwoj / Źródło: PAP