Sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego w szpitalu

TVN24

U.S. National Archives, U.S. Supreme Court, Joe Ravi/Wikipedia, Phil Roeder/WikipediaRuth Ginsburg jest najstarszą sędzią Sądu Najwyższego

Ruth Bader Ginsburg, 86-letnia sędzia Sądu Najwyższego USA, została hospitalizowana z objawami gorączki i dreszczy - poinformował w sobotę sąd.

W opublikowanym oświadczeniu poinformowano, że sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg została przyjęta w piątek wieczorem do Johns Hopkins Hospital w Baltimore, po wstępnym zdiagnozowaniu w jednym z waszyngtońskich szpitali.

Po dożylnym podaniu antybiotyków i płynów jej stan się poprawił i oczekuje się że zostanie wypisana ze szpitala już w niedzielę rano czasu lokalnego (po południu w Polsce).

Kłopoty ze zdrowiem sędzi

Ginsburg jest najstarszą sędzią Sądu Najwyższego i stan jej zdrowia jest pilnie obserwowany. W ostatnich latach miała wiele kłopotów ze zdrowiem, walczyła m. in. z nowotworem trzustki i płuc.

Składający się z dziewięciu sędziów Sąd Najwyższy jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest też kontrola zgodności z konstytucją działań władzy ustawodawczej i wykonawczej. Swoimi orzeczeniami odgrywa ogromną rolę w życiu politycznym.

Sędziowie Sądu Najwyższego są wyznaczani przez prezydenta, ale ich kandydatury musi zatwierdzić Senat.

Prezydent Trump mianował dotychczas dwóch, zaliczanych do konserwatystów, sędziów Sądu Najwyższego. Obecnie konserwatywni sędziowie mają w tym sądzie przewagę w stosunku 5:4.

Autor: mart/adso / Źródło: PAP