Był "katalizatorem w walce ze zmianami klimatu". Odszedł z ONZ, by pokonać Trumpa

TVN24


Rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych Stephane Dujarric przekazał w poniedziałek, że Michael Bloomberg zrezygnował ze stanowiska specjalnego przedstawiciela ONZ do spraw miast i zmian klimatu. O swojej rezygnacji Bloomberg poinformował listownie sekretarza generalnego Antonio Guterresa. W niedzielę miliarder ogłosił swój start w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział o pretendencie do nominacji Partii Demokratycznej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, że działał on jak "katalizator w łączeniu miast w (...) walce ze zmianami klimatu".

Michael Bloomberg o swojej rezygnacji z funkcji przedstawiciela ONZ do spraw miast i zmian klimatu poinformował sekretarza generalnego Antonio Guterresa poinformował listownie 11 listopada.

"Próbuje kupić wybory"

Michael Bloomberg, były burmistrz Nowego Jorku, miliarder i filantrop, ogłosił w niedzielę, że wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 roku, by "pokonać Donalda Trumpa i odbudować Amerykę".

W kampanię ma zainwestować znaczne środki ze swojego wartego ponad 50 miliardów dolarów prywatnego majątku, co spotyka się ze sprzeciwem ze strony innych kandydatów do otrzymania nominacji Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich.

Senator Bernie Sanders nazwał kupno politycznych reklam przez Bloomberga "obrzydliwym", a według senator Elizabeth Warren miliarder "próbuje kupić wybory".

Oddany walce z ociepleniem klimatu

Michael Bloomberg inwestuje dużo własnych pieniędzy w inicjatywy, które uważa za szczególnie ważne, jak walka o ograniczenie dostępu do broni, o środowisko i klimat czy poprawę losu imigrantów.

Już teraz wiadomo, że może on liczyć na poparcie burmistrzów i władz miejskich tam, gdzie przekazał własne fundusze - na przykład na walkę z ociepleniem klimatu.

W 2017 roku Bloomberg przekazał ONZ wspólne zobowiązanie ponad tysiąca amerykańskich gubernatorów, burmistrzów, firm i instytucji w sprawie przestrzegania wymogów paryskiego porozumienia klimatycznego.

Za jego ważne dokonania podczas trzech kadencji na urzędzie burmistrza Nowego Jorku uznaje się wprowadzenie ustawy ograniczającej dostęp do broni i walkę o redukcję emisji CO2 w tym mieście. Finansuje również w dużej mierze słynną fundację ekologiczną Sierra Club.

Autor: asty,ft//rzw / Źródło: PAP