Uroczystości żałobne po śmierci kanclerza. Media: Miedwiediew ma mówić o roli ZSRR

TVN24


Podczas uroczystości ku czci byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przemówienie wygłosi między innymi premier rządu Rosji, Dmitrij Miedwiediew - podała we wtorek niemiecka gazeta "Sueddeutsche Zeitung".

Wystąpienie rosyjskiego polityka ma podkreślić szczególną rolę Związku Radzieckiego w procesie zjednoczenia Niemiec - pisze "SZ". W Strasburgu będzie w tym czasie przybywać także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Agencja dpa zastrzega, że ani Moskwa, ani Kijów nie potwierdziły na razie przyjazdu polityków.

Merkel, Tajani, Tusk, Juncker, Macron, Clinton

Z informacji podanych przez niemieckie MSW wynika, że uroczystość żałobna w Parlamencie rozpocznie się 1 lipca o godzinie 11.

Na liście mówców znajdują się kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, prezydent Francji Emmanuel Macron i były prezydent USA Bill Clinton.

"Europejski pogrzeb"

Po dwugodzinnej ceremonii określanej jako "europejski akt żałobny" trumna z ciałem Kohla zostanie przewieziona śmigłowcem ze Strasburga do Ludwigshafen, a następnie przetransportowana statkiem do Spiry, gdzie późnym popołudniem w katedrze zostanie odprawiona msza żałobna. Potem nastąpi pochówek na cmentarzu w Spirze.

Helmut Kohl, sprawujący urząd kanclerza Niemiec nieprzerwanie od 1982 do 1998 roku, zmarł 16 czerwca po długiej chorobie w swym domu, w wieku 87 lat.

Autor: pk//now / Źródło: PAP