Upamiętnili ofiary broni chemicznej. Zginęło 90 tys. żołnierzy, milion okaleczonych

TVN24

Aktualizacja:
Thomas Keith AitkenBroni chemicznej używano do końca wojny

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) upamiętniła ofiary broni chemicznej w przededniu setnej rocznicy użycia po raz pierwszy na wielką skalę gazu bojowego.

Rocznicową uroczystość zorganizowano w pobliżu belgijskiego Ypres, gdzie podczas pierwszej wojny światowej, 22 kwietnia 1915 roku, Niemcy użyli chloru przeciwko siłom francuskim. Gazów używano już wcześniej na froncie wschodnim (pod Bolimowem), ale nie na taką skalę.

OPCW szacuje, że podczas pierwszej wojny światowej użyto jako broni ponad 120 tys. ton substancji chemicznych, a broń ta zabiła ponad 90 tys. żołnierzy oraz okaleczyła prawie milion. Pociski artyleryjskie z głowicami chemicznymi z czasów pierwszej wojny światowej rolnicy w okolicach Ypres znajdują do dziś podczas prac polowych.

Dyrektor generalny OPCW Ahmet Uzumcu podkreślił, że cel, dla którego powołano tę organizację, która w 2013 roku otrzymała pokojowego Nobla, nigdy nie zostanie w pełni zrealizowany. "Naszych sukcesów nie można mierzyć tylko zniszczoną bronią" - powiedział, wskazując, że chodzi także o zapobieganie projektowaniu i konstruowaniu nowej broni chemicznej. OPCW jest organem wykonawczym Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. Na czele organizacji stoi od 2010 roku turecki dyplomata Ahmet Uzumcu. Siedziba i laboratoria OPCW mieszczą się w Hadze.

Autor: mtom\kwoj / Źródło: PAP