Ujawnili PRISM, szykują kolejne "bomby" na temat działań NSA

TVN24


Dotychczasowe przecieki na temat tajnych programów szpiegowskich służb USA mają nie być ostatnimi. Dziennikarz "Guardiana" zapewnia, że będzie ich "znacznie więcej", bo Edward Snowden wyniósł z NSA dużo materiałów.

Glenn Greenwald, dziennikarz brytyjskiego dziennika, który opublikował informacje od Snowdena kilkakrotnie stwierdził na Twitterze i w wywiadach, że historie na temat szpiegowania obywateli przez służby USA będą dalej się pojawiać.

- Do tej pory napisaliśmy o kilku programach, ale będzie tego znacznie więcej - zapewnił Brytyjczyk i zasugerował innemu dziennikarzowi na Twitterze, aby "zachował trochę melodramatycznej retoryki na nadchodzące historie". - Przyda ci się - napisał Greenwald.

Brytyjczyk przekonuje, że Snowden ma znacznie więcej materiałów wyniesionych z NSA, niż do tej pory zostało ujawnione. Ich opracowanie ma zabrać tygodnie, albo miesiące.

Zdrada na niespotykaną skalę

29-letni Snowden był technikiem zatrudnionym w prywatnej firmie, podwykonawcy biura NSA na Hawajach. Trzy tygodnie temu miał zdecydować się ujawnić skalę inwigilacji obywateli przez amerykańskie służby i wykradł nieokreśloną ilość danych, po czym uciekł do Hongkongu.

Na podstawie części przekazanych przez niego informacji, dzienniki "Guardian" oraz "Washington Post" opublikowały serię artykułów o programach inwigilacji, w tym podsłuchiwaniu rozmów telefonicznych i przeczesywaniu prywatnych danych na serwerach wielkich firm internetowych.

Kilka dni po opublikowaniu artykułów Snowden ujawnił się i udzielił długiego wywiadu "Guardianowi". Amerykanin twierdzi, że jest świadom co może go spotkać za zdradę, ale jest przekonany o słuszności swojej decyzji. Jego przyszłość jest niejasna. Wbrew jego zapewnieniom, jest możliwe, iż Chiny wydadzą go USA, gdzie niechybnie czekałby go proces i kara wieloletniego więzienia.

Autor: adso,mk//gak/k / Źródło: FOX News, Guardian, Twitter