Seria eksplozji w rafinerii w Teksasie

TVN24


Trzech pracowników rafinerii ropy naftowej w Port Neches (stan Teksas w USA) zostało rannych w wyniku serii eksplozji, które wstrząsnęły w środę kompleksem. Zarządzono ewakuację mieszkańców czterech pobliskich miejscowości.

Pierwsza eksplozja w kompleksie rafinerii należących do TPC Group pociągnęła za sobą następne. W budynkach znajdujących się w pobliżu rafinerii wyleciały szyby z okien. Podmuchy wyrywały z zawiasów zamknięte drzwi.

Władze hrabstwa Jefferson, na terenie którego znajdują się rafinerie, zarządziły ewakuację wszystkich mieszkańców w promieniu 6,4 km po tym, jak eksplodowała jedna z wież destylacyjnych.

Ewakuowano cztery miejscowości

Rzecznik TPC oświadczył, że rozmiar zniszczeń będzie można ocenić dopiero po wypaleniu się przerabianej ropy. Dopiero wówczas podjęta zostanie akcja dogaszania ognia.

Nakaz ewakuacji objął około 60 tysięcy osób zamieszkałych w części Port Neches, a także w miejscowościach Groves, Nederland i Port Arthur.

Kompleks rafineryjny zajmuje obszar ponad 80 hektarów i produkuje, poza paliwami, także syntetyczny kauczuk, żywicę syntetyczną i dodatki do paliw. Znajduje się w południowo-wschodniej części Teksasu, w odległości 145 km na wschód od Houston.

Do eksplozji doszło w mieście Port Neches w stanie Teksas
Mapy Google, tvn24.pl

Autor: ft//kg//kwoj / Źródło: PAP