"Ta cała sytuacja z bronią nuklearną nie jest dobrą sytuacją"

TVN24

Na nagraniu ćwiczenia dywizjonu pocisków IskanderMO Rosji
wideo 2/2

Zakończyliśmy układ o zakazie broni nuklearnej, ponieważ Rosja nie stosowała się do niego. Ale oni chcą traktatu i my również, więc myślę, że byłaby to wspaniała rzecz - oświadczył prezydent USA Donald Trump w Londynie podczas szczytu NATO. Dodał, że zainteresowane włączeniem do rozmów w sprawie nowego traktatu są także Chiny.

- Szczerze mówiąc, ta cała sytuacja z (bronią - red.) nuklearną nie jest dobrą sytuacją - powiedział Trump we wtorek przed rozpoczęciem szczytu.

- Zakończyliśmy tę umowę, ponieważ druga strona nie stosowała się do niej. Ale oni chcą traktatu i my również, więc myślę, że byłaby to wspaniała rzecz. Sądzę, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy, których możemy dokonać - oznajmił prezydent USA.

Powiedział też, że Chiny są zainteresowane włączeniem się do rozmów na temat porozumienia nuklearnego. - Są bardzo podekscytowani zaangażowaniem się. Pewne dobre rzeczy mogą się w związku z tym wydarzyć - dodał Trump.

Porozumienie nuklearne do kosza

W lipcu rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał ustawę o wstrzymaniu udziału Rosji w układzie INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. W czerwcu ustawę tę przyjęły obie izby parlamentu Rosji. Moskwa zawieszając swój udział w dwustronnym porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi, powoływała się na decyzję strony amerykańskiej, która zapowiedziała wycofanie się z traktatu.

Waszyngton oficjalnie wycofał się z porozumienia 2 sierpnia i oskarżył Rosję o to, że nie stosuje się do tego traktatu. USA zarzucają Moskwie rozmieszczanie zakazanych przez INF pocisków 9M729 (w terminologii zachodniej SSC-8) i zażądały od niej zniszczenia lub zmodyfikowania tych pocisków. Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km odpalane z wyrzutni lądowych.

Rosyjski system rakietowy 9M729 Ten plik jest gotowy do pobrania
PAP

Autor: momo / Źródło: PAP