Szwajcaria chce sprzedawać broń do krajów ogarniętych wojną domową

Szwajcarskie granaty trafiły m.in. do Syrii, w której zginęły już setki tysięcy ludzi TheBernFiles/Wikimedia Commons (Public Domain)

Poluzowanie kryteriów eksportu broni jest potrzebne, by chronić miejsca pracy w szwajcarskich fabrykach - przekonywali w ostatnich miesiącach zwolennicy takich zmian w Bernie i wygląda na to, że lada moment rząd w stolicy Szwajcarii zdecyduje się na taki krok - pisze w poniedziałek agencja Reutera.

Szwajcaria, w tej chwili nie mogąca sprzedawać broni do krajów, w których trwający konflikty wewnętrzne, zmienia swoje podejście. Dwie komisje parlamentarne podpisały się pod takim projektem i rząd ma wolną rękę w kwestii wprowadzenia nowych zapisów prawa na zasadzie rozporządzenia - zaznacza agencja.

Wspomniane przepisy pozwoliłyby na sprzedaż szwajcarskiej broni do krajów pogrążonych w wojnach domowych, gdyby władze w Bernie zyskały pewność, że nie zostanie ona użyta w konflikcie wewnętrznym. Oznaczałyby też, że kraj uczestniczący w wojnie mógłby kupić szwajcarskie systemy obrony przeciwrakietowej, która ma chronić cywilów.

Decyzja w tej sprawie wydaje się być przesądzona, mimo tego że dyskusja o niej odbywa się w Bernie w atmosferze pewnego napięcia. Dziennik "SonntagsBlick" opublikował ostatnio informacje wskazujące, że granaty sprzedane przez Szwajcarów Zjednoczonym Emiratom Arabskim 15 lat temu trafiły do Syrii w ręce dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Producent granatów - RUAG Holding - przyznał, że rzeczywiście mogło się tak stać.

W czerwcu przedstawiciele krajowego przemysłu obronnego, który znajduje się w prywatnych rękach, poprosił jednak rząd o przygotowanie nowych regulacji, bo eksport szwajcarskiej broni do Europy, która kupuje jej najwięcej, spadł w 2017 roku w porównaniu z rokiem 2016.

Równocześnie jednak wartość eksportu szwajcarskiej broni w 2017 r. zwiększyła się do prawie 447 mln franków (461 mln dol.), o 8 punktów procentowych względem 2016 roku. Za ten wzrost odpowiadała większa sprzedaż do obu Ameryk i Azji.

Zwolennicy mniej restrykcyjnych przepisów dotyczących eksportu broni twierdzą, że tylko w ten sposób utrzymane zostaną miejsca pracy w zbrojeniówce, która w razie kryzysu musi zapewnić dostawy uzbrojenia samej Szwajcarii.

Autor: adso\kwoj / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TheBernFiles/Wikimedia Commons (Public Domain)