Sikorski: 20 mln dol. rocznie to zawyżona kwota

TVN24

Aktualizacja:
TVN24/fot. EPASzef MSZ o zakończeniu misji Sojuszu w Afganistanie

Uczestniczący w szczycie NATO szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że po zakończeniu misji Sojuszu w Afganistanie Polska może się włączyć w szkolenie sił afgańskich, ale nie ma jeszcze decyzji, jaką kwotę wpłaci do funduszu pomocy dla tego kraju po 2014 r.

Sikorski potwierdził, że polski rząd nie podjął jeszcze decyzji, jaką kwotę gotowy byłby dołożyć do planowanego funduszu pomocy w stabilizacji Afganistanu po zakończeniu misji NATO, a więc po roku 2014. USA chciałyby, żeby Polska wpłacała do niego rocznie 20 mln dolarów przez 10 lat.

- Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły i 20 milionów wydaje mi się kwotą zawyżoną. Oczywiście, że będzie miało sens pomagać Afganistanowi jeszcze przez jakiś czas po naszym wycofaniu się, żeby ugruntować sukcesy, które udało się polskim wojskom osiągnąć. A jakie to będą sumy, tego jeszcze nie zdecydowaliśmy - powiedział szef polskiej dyplomacji.

- Jeśli chodzi o szkolenia wojsk krajów partnerskich, robimy to dobrze i to w różnych miejscach. Więc tego (że polskie wojska będą szkolić Afgańczyków) nie można wykluczyć - powiedział minister w poniedziałek na krótkim briefingu dla polskich mediów. - Natomiast siły główne wycofamy zgodnie z ustalonym harmonogramem - mówił Sikorski.

"Organa polskiego państwa mówią tu jednym głosem"

Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły i 20 milionów wydaje mi się kwotą zawyżoną. Oczywiście, że będzie miało sens pomagać Afganistanowi jeszcze przez jakiś czas po naszym wycofaniu się, żeby ugruntować sukcesy, które udało się polskim wojskom osiągnąć. A jakie to będą sumy, tego jeszcze nie zdecydowaliśmy Radosław Sikorski

Poprzedniego dnia uczestniczący również w szczycie prezydent Bronisław Komorowski zasugerował, że Polska nie jest gotowa wpłacać do funduszu aż 20 mln dolarów. - Organa polskiego państwa mówią tu jednym głosem - podkreślił Sikorski.

Według wstępnego planu NATO do funduszu stabilizacji Afganistanu w latach 2015-2020 powinno wpłynąć 4,2 miliarda dolarów. USA pokryłyby około połowy tej kwoty, a resztę - pozostałe kraje Sojuszu i sam Afganistan.

W poniedziałek rano (po południu czasu polskiego) na szczycie w Chicago rozpoczęła się narada przywódców państw NATO w sprawie Afganistanu.

Źródło: PAP