Człowiek Trumpa od kopalni i rezerwatów przyrody zatwierdzony

TVN24

Aktualizacja:
CC BY-SA 3.0 | Gage SkidmoreRyan Zinke zatwierdzony

Nominowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa Ryan Zinke został zatwierdzony przez Senat na stanowisko ministra spraw wewnętrznych. Podlegają mu nie policja i sprawy bezpieczeństwa, lecz kopalnie, bogactwa naturalne, rezerwaty przyrody, Indian itp.

Zdominowany przez republikanów liczący 100 osób Senat zatwierdził ministra większością głosów 68 do 31, co oznacza, że głosowała za nim także część demokratów.

Podczas przesłuchania Zinke mówił w styczniu senatorom, że zarządzanie federalnymi gruntami - co podlega jego resortowi - powinno opierać się na ich różnorodnym wykorzystaniu i przewidywać zarówno turystykę pieszą, polowania, wędkarstwo czy biwakowanie, jak i pozyskiwanie drewna oraz eksploatację złóż węgla, ropy i gazu. Zastrzegł przy tym, że jest zwolennikiem ochrony obszarów cennych przyrodniczo. Zinke powiedział też wtedy senatorom, że uważa za bezdyskusyjne to, iż działalność człowieka jest głównym powodem zmian klimatycznych, które wywołują wzrost temperatury na Ziemi. Reuters pisze, że pochodzący z Montany 55-letni Zinke jest zapalonym wędkarzem i cieszy się popularnością wśród wielu miłośników aktywności na świeżym powietrzu, do których zalicza się także syn prezydenta Donald Trump Junior. Jednak wielu działaczy na rzecz ochrony środowiska - a także opozycyjnych demokratów - krytykuje jego przychylne podejście do wydobycia paliw kopalnych. Zinke stanie na czele resortu zatrudniającego ponad 70 tys. osób w całych Stanach Zjednoczonych.

Trump: podpiszę pierwszą część porozumienia z ChinamiReuters
wideo 2/5

Autor: mtom / Źródło: PAP