Rosja twierdzi, że wygrała przetarg na śmigłowce dla mistrali

TVN24

Aktualizacja:
Mistrale zostaną wyposażone w śmigłowce Ka-52Ministerstwo Obrony Francji/Daily Motion
wideo 2/4

Rosja wygrała przetarg na dostarczenie śmigłowców dla francuskich okrętów desantowych typu Mistral, które miały być zakupione przez Moskwę, lecz ostatecznie trafiły do Egiptu - podała agencja TASS. Rosjanie wcześniej już wcześniej to sugerowali, ale ciągle brakuje otwartego potwierdzenia ze strony Kairu, że oferta Europy Zachodniej przegrała.

- Z zadowoleniem możemy stwierdzić, że Federacja Rosyjska wygrała ten przetarg - oświadczył w poniedziałek podczas otwarcia Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Le Bourget pod Paryżem dyrektor rosyjskiej Federalnej służby do spraw współpracy wojskowo-technicznej (FSWTS) Dmitrij Szugajew.

"Żelazne puszki po konserwach"

Według planów dwa mistrale miały być dostarczone przez Francję do Rosji pod koniec 2014 roku. Pod naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO Francja uzależniła dostawę okrętów od rozwiązania kryzysu na wschodzie Ukrainy. W sierpniu 2015 roku francuskie władze ostatecznie anulowały wart 1,2 miliarda euro kontrakt. Dzięki finansowemu wsparciu Arabii Saudyjskiej dwa okręty wojenne typu Mistral zostały kupione przez Egipt za około 950 milionów euro. Kiedy we wrześniu 2015 roku były prezydent Francji Francois Hollande ogłosił, że porozumiał się z prezydentem Egiptu w sprawie warunków sprzedaży okrętów, ówczesny szef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow podkreślił, że bez rosyjskiego wyposażenia francuskie Mistrale "nie będą niczym więcej niż żelaznymi puszkami po konserwach". Z kolei dyrektor generalnego państwowego konglomeratu zbrojeniowego Rostiech, Siergiej Czemiezow, przypomniał wtedy, że nowa morska wersja śmigłowca szturmowego Ka-52K (w nomenklaturze NATO: Hokum B) była dostosowana do warunków i parametrów zamówionych we Francji okrętów. Rosjanie twierdzili również, że budowane dla nich okręty zostały odpowiednio skrojone do bazowania na nich maszyn firmy Kamow i umieszczenie na nich śmigłowców zachodnich oznaczałoby kosztowne modernizacje.

Długie rozmowy

Strona egipska wyraziła zainteresowanie zakupem 50 śmigłowców bojowych Ka-52 Aligator podczas wizyty prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego w Rosji w dniach 25-27 sierpnia 2015 roku. Egipski prezydent był jednym z gości międzynarodowego salonu lotniczego w Żukowskoje pod Moskwą. Swoje maszyny miała oferować też Europa Zachodnia w postaci koncernów Airbus Helicopters i NHIndustries, które połączyły siły. Ten pierwszy ma w swoim portfolio śmigłowce szturmowe Tigre a drugi transportowe NH-90. Informacje na temat przebiegu negocjacji z Egipcjanami były jednak szczątkowe. Rosjanie później kilka razy twierdzili, że już wygrali rywalizację o zamówienie. Ciągle jednak brakuje jednoznacznej deklaracji Kairu.

Pierwotnie okręty przeznaczone dla Rosji miały nazywać się Władywostok i Sewastopol. Po zawarciu kontraktu z Kairem przemianowano je na Gamal Abdel Naser i Anwar as-Sadat - od nazwisk dawnych prezydentów Egiptu.

Śmigłowiec Ka-52
Alex Beltyukov | Wikipedia- cc-by-3.0

Autor: pk/mtom / Źródło: PAP