Raport USA: Iran gotów do ataku w USA

TVN24

Aktualizacja:

Koordynator amerykańskiego wywiadu, James Clapper, ogłosił, że Iran jest gotowy do przeprowadzenia ataków terrorystycznych na terenie USA.

Tezy zawarte w corocznym przeglądzie amerykańskich służb wywiadowczych głoszą, że gotowość Iranu do przeprowadzenia ataków przejawiła się chociażby w ujawnionych przez Amerykanów planach zamachu na saudyjskiego ambasadora w Waszyngtonie w ubiegłym roku.

- Niektórzy irańscy oficjele, w tym przywódca Ali Chamenei, teraz są bardziej skłonni do przeprowadzenia ataku w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na realne i postrzegane jako realne amerykańskie akcje zagrażające reżimowi - powiedział dyrektor wywiadu (Director of National Intelligence) Clapper w oświadczeniu przygotowanym do wygłoszenia przed senackim komitetem ds. wywiadu.

Śmierć bin Ladena nie przejdzie bez echa

W oświadczeniu Clapper zwrócił także uwagę na rosnącą liczbę cyberzagrożeń i niebezpieczeństwa płynącego po osłabieniu Al-Kaidy. Raport Clappera wskazuje, że Ameryka wkracza teraz w okres "krytyczny dla zagrożenia terrorystycznego" i może wystawić się na atak mniejszych regionalnych organizacji, które przejmą inicjatywę po wyeliminowaniu jądra Al-Kaidy.

Źródło: Washington Post