Raport: 65 tys. syryjskich dżihadystów tylko czeka na porażkę IS

TVN24


Porażka tzw. Państwa Islamskiego wcale nie oznacza końca terroryzmu motywowanego dżihadem, bo co najmniej 15 innych skrajnych ideologicznie islamskich ugrupowań w Syrii jest zdolnych zająć miejsce IS - wynika z najnowszych badań brytyjskiego think-tanku.

Opracowanie zatytułowane "Upadek twierdzy: ideologia i cele syryjskiej rebelii" wydało brytyjskie Centrum Religii i Geopolityki, czyli instytut prowadzony przez fundację byłego premiera Tony'ego Blaira.

Raport ostrzega, że obecna Syria jest "domem" dla "największego skupiska grup dżihadystycznych współczesnych czasów". Stwierdzono w nim, że w Syrii działa 48 frakcji rebeliantów, a 33 proc. z nich (co odpowiada ok. 100 tys. bojowników) wyznaje tę samą skrajną ideologię w sensie religijnym i politycznym.

CIA szacuje, że w szeregach IS znajduje się ok. 31 tys. bojowników, z kolei na pozostałe opozycyjne wobec rządu frakcje składa się ok. 65 tys. ludzi.

Dwóch na trzech bojowników chce republiki islamskiej

Oprócz ugrupowań stricte dżihadystycznych w Syrii działają "lżejsze" odmiany. Obliczono, że w sumie aż 60 proc. syryjskich grup opozycyjnych to islamscy ekstremiści, którzy chcą ustanowienia w Syrii religijnego prawa lub nawet szariatu.

Stwierdzono, że jeśli Zachód pokona tylko tzw. Państwo Islamskie, to inne bojówki "rozszerzą swoje horyzonty i zaczną przeprowadzać ataki poza Syrią".

"Jeśli ISIS (tzw. Państwo Islamskie) zostanie pokonane, jest co najmniej 65 tys. bojowników przynależących do innych salaficko-dżihadystycznych grup gotowych do zajęcia ich miejsca" - napisano w raporcie. "Największe zagrożenie dla społeczności międzynarodowej to grupy, które podzielają tę samą ideologię, ale są ignorowane" przez Zachód.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że 90 proc. ugrupowań chce obalenia prezydenta Baszara el-Asada i sugerują, że opozycja nigdy nie zgodzi się na negocjacje pokojowe z Asadem na czele państwa.

Według ONZ trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 250 tysięcy ludzi, a miliony zostały uchodźcami.

Autor: pk//gak / Źródło: Independent, SKY News