Przywódca opozycji grozi kolejnym wotum nieufności wobec May

TVN24


Jeśli kolejna propozycja umowy z Unią Europejską w sprawie brexitu, jaką przedstawi premier Theresa May, zostanie odrzucona przez Izbę Gmin, to laburzyści wymuszą głosowanie nad wotum nieufności dla rządu - zapowiedział w niedzielę lider brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy Corbyn.

W styczniu gabinet May przetrwał głosowanie nad wotum nieufności, które również zainicjowali laburzyści, o czym Corbyn przypomniał w wywiadzie dla telewizji Fox News.

- Rząd ma podobno w tym tygodniu przedstawić w parlamencie jakieś nowe propozycje. Przypuszczam, że zostaną znowu odrzucone (...). Sądzę, że na tym etapie wniosek o wotum nieufności będzie bardzo właściwy. W tym momencie powinniśmy uznać, że konieczne są wybory ogólnokrajowe - powiedział Corbyn.

Wotum nieufności odrzucone

Podczas styczniowego głosowania poparcie dla wotum nieufności wyraziło 306 posłów. Przeciwko było 325 deputowanych (przewaga 19 głosów). Gdyby dziesięciu deputowanych Demokratycznej Partii Unionistycznej zagłosowało wraz z opozycją, to szefowa rządu przegrałaby jednym głosem.

Już wtedy liderzy największych partii opozycyjnych - Partii Pracy, Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów - zapowiedzieli, że warunkiem kontynuowania konsultacji z rządem jest wykluczenie brexitu bez umów z Unią Europejską.

Nie jest jednak jasne, w jaki sposób Corbyn miałby przeforsować wotum nieufności, ponieważ gabinet May jest chroniony przez 12 miesięcy po wygraniu głosowania w sprawie wotum i - teoretycznie - opozycja nie może podjąć kolejnej próby zmiany lidera torysów.

Autor: momo//now / Źródło: PAP