Skazani za udział w protestach w Iranie. "Działania wymierzone w bezpieczeństwo narodowe"

TVN24

CC BY-SA 4.0 | FARS NEWS AGENCYKary więzienia dla 13 manifestantów w Iranie z przełomu 2017 i 2018 roku

W Iranie skazano na kary więzienia 13 osób aresztowanych podczas protestów przeciwko złej sytuacji gospodarczej na przełomie 2017 i 2018 roku - poinformowała w niedzielę państwowa irańska agencja IRNA. Pięć z nich otrzymało kary roku pozbawienia wolności, a osiem - pół roku pozbawienia wolności.

Sąd w Teheranie wszystkie 13 osób uznał za winnych "działań wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe poprzez uczestnictwo w nielegalnych zgromadzeniach". Wśród skazanych jest pięć kobiet.

Kilkadziesiąt ofiar

Z powodu sytuacji gospodarczej, w tym głównie inflacji, w Iranie regularnie dochodzi do antyrządowych protestów. Największe od 2009 roku miały miejsce w grudniu 2017 i styczniu 2018 roku w wielu miastach kraju. Szacuje się, że zginęło w nich kilkadziesiąt osób.

Początkowym powodem grudniowych demonstracji była utrzymująca się słaba kondycja irańskiej gospodarki, a także korupcja wśród przedstawicieli władzy. Protesty szybko jednak eskalowały, a część protestujących domagała się obalenia rządu i wdała się w starcia z siłami bezpieczeństwa.

Autor: pqv,mm / Źródło: PAP