Pociski nad Morzem Japońskim. "Nasze wojsko pozostaje w stanie gotowości"

TVN24

Aktualizacja:
Korea Północna prawdopodobnie przeprowadziła kolejny test rakietowy [zdjęcie poglądowe]KCNA
wideo 2/17

Dwa niezidentyfikowane pociski zostały wystrzelone z terenu Korei Północnej - poinformowało w czwartek Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Korei Południowej. Premier Japonii Shinzo Abe przekazał, że postępowanie Pjongjangu jest "poważnym zagrożeniem nie tylko dla Japonii, ale również dla społeczności międzynarodowej".

Pociski zostały odpalone ok. godz. 17 czasu miejscowego (ok. godz. 9 w Polsce) z prowincji Hamgyong Południowy na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej, w kierunku Morza Japońskiego - przekazało kolegium w komunikacie. Nie podano, o jaki rodzaj pocisków chodzi. "Nasze wojsko monitoruje sytuację na wypadek dodatkowych wystrzałów i pozostaje w stanie gotowości" - napisano.

O wystrzeleniu dwóch pocisków informowały również japońskie źródła wojskowe agencji Kyodo. Według nich jeden pocisk przeleciał dystans 380 km.

Początkowo południowokoreańskie kolegium szefów sztabów podało, że Pjongjang wystrzelił co najmniej jeden pocisk. Japońskie ministerstwo obrony przekazało, że nie spadł on najprawdopodobniej ani wewnątrz wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii, ani nie naruszył przestrzeni powietrznej tego kraju.

Szef japońskiego rządu Shinzo Abe ocenił próby rakietowe Korei Północnej jako "poważne zagrożenie nie tylko dla Japonii, ale również dla społeczności międzynarodowej". Zapowiedział, że jego kraj będzie bacznie obserwować sytuację we współpracy z USA, Koreą Południową i innymi państwami.

Nieudane rozmowy i próby rakietowe Pjongjangu

Była to już 13. próba rakietowa przeprowadzona przez Koreę Północną w tym roku. Poprzednia odbyła się 31 października i wówczas również wystrzelono dwa pociski. Wcześniej północnokoreańskie media informowały o skutecznej próbie nowej rakiety balistycznej odpalonej z okrętu podwodnego.

Próby uzbrojenia przypadają na okres zastoju w negocjacjach nuklearnych z USA oraz narastających napięć w relacjach Pjongjangu z Seulem. Władze Korei Północnej oskarżają USA o prowadzenie przeciwko ich krajowi wrogiej polityki i obwiniają je za niepowodzenie dotychczasowych rozmów. W ubiegłym tygodniu Kim Dzong Un nadzorował ćwiczenia ogniowe artylerii nadbrzeżnej na wyspie w pobliżu granicy morskiej z Koreą Południową. Seul zaprotestował przeciwko tym ćwiczeniom i ocenił je jako naruszenie podpisanej we wrześniu 2018 roku dwustronnej umowy wojskowej, mającej na celu zmniejszenie napięć militarnych na granicy. Nad Półwyspem Koreańskim latały w środę i czwartek trzy amerykańskie samoloty zwiadowcze - poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, oceniając to jako sygnał wzmożonej obserwacji Korei Północnej przez USA.

Rozpoznane północnokoreańskie instalacje nuklearne
reuters, pap

Autor: ft //kg / Źródło: PAP, Reuters