Phenian znów pracuje nad reaktorem atomowym

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Korea Północna wznowiła prace nad reaktorem atomowym

Korea Północna wznowiła prace nad eksperymentalnym reaktorem na lekką wodę (ELWR), który może zwiększyć jej możliwości wytwarzania materiałów niezbędnych do produkcji broni nuklearnej - poinformował w czwartek portal internetowy 38North. Według portalu, zdjęcia satelitarne wykonane 30 kwietnia wykazały, że prace, które Phenian wstrzymał w grudniu 2011 roku. obecnie wznowiono. Władze Korei Północnej twierdzą, że technologia atomowa potrzebna jest do produkcji energii elektrycznej.

Ze zdjęć wynika, że prace nad budynkiem mieszczącym reaktor są prawie ukończone. Ocenia się, że reaktor może osiągnąć stan operacyjny za 1-2 lata. Wcześniej w mediach pojawiły się informacje, że Phenian przygotowuje się do przeprowadzenia już trzeciej próbnej eksplozji nuklearnej. "Budowa reaktora ELWR, który - jak poinformowała Korea Północna - jest prototypem dla kolejnych reaktorów, jak również działalność ośrodka wzbogacania uranu w Jongbjon, to istotne wskazówki świadczące o zamiarze Północy kontynuowania rozbudowy swojego potencjału broni nuklearnej w przyszłości" - stwierdza portal 38North.

"Nuklearny potencjał odstraszający"

Oficjalnie Korea Północna twierdzi, że potrzebuje technologii nuklearnej do produkcji energii elektrycznej, jednak nie ukrywa, że posiada "nuklearny potencjał odstraszający". Analitycy twierdzą, że Phenian dokonywał też transferów technologii nuklearnej do takich krajów jak Syria i Libia a także - prawdopodobnie - do Birmy i Pakistanu. Korea Północna była pierwszym krajem, który wycofał się w 2003 r. z Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej. Niedawno, po tym jak Phenian zapowiedział próbę z rakietą dalekiego zasięgu, zabronił też międzynarodowym inspektorom dostępu do swoich instalacji nuklearnych.

Korea nie produkuje plutonu

Ekspert ds. nuklearnych Siegfried Hecker, który miał okazję widzieć w 2010 r. północnokoreańskie wirówki, ocenia, że Korea Północna nie produkuje obecnie plutonu, ale może wytwarzać wysoko wzbogacony uran. Phenian może posiadać duże zapasy tej substancji.

Według portalu 38North, który prowadzony jest przez uniwersytet Johns Hopkins i byłego funkcjonariusza Departamentu Stanu Joela Wita, nowy reaktor ELWR może umożliwić Korei Północnej wytwarzanie dostatecznej ilości substancji do produkcji jednej bomby nuklearnej rocznie.

Źródło: PAP