Phenian ma trzy priorytety: wojsko, wojsko, wojsko

TVN24

Aktualizacja:

Parada wojskowa i transmisja przemówienia Kom Dzong Una - w taki sposób Korea Płn. uczciła przypadającą w niedzielę setną rocznicę urodzin Kim Ir Sena, założyciela komunistycznej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Defilada żołnierzy i pokaz sprzętu wojskowego odbyły się na centralnym placu Phenianu, noszącym imię Kim Ir Sena. Z loży honorowej paradę oglądał jego wnuk Kim Dzong Un.

Przejął on władzę w Korei Północnej po śmierci w grudniu zeszłego roku swego ojca, syna Kim Ir Sena, Kim Dzong Ila. Dwa dni temu objął najwyższe stanowisko w państwie, stając na czele wpływowej Narodowej Komisji Obrony.

Trzy priorytety: wojsko, wojsko, wojsko

Kim Dzong Un wystąpił w niedzielę przed dziesiątkami tysięcy ludzi, wzywając do kontynuowania polityki swego ojca, kładącej nacisk na rozbudowę sił zbrojnych. Zaapelował, by "pierwszym, drugim i trzecim" priorytetem była potęga wojskowa kraju. Oświadczył, że Korea Północna stworzyła silną armię, gotową do ofensywy, jak i obrony przy użyciu wszelkiego rodzaju nowoczesnej broni. - Imperialiści nie mają już monopolu na wyższość technologii wojskowej - zapewnił.

Niespełna 30-letni Kim Dzong Un niedawno został wybrany na pierwszego sekretarza Partii Pracy Korei. Od końca grudnia zeszłego roku jest nowym zwierzchnikiem północnokoreańskich sił zbrojnych, liczących 1,2 mln żołnierzy. Tym samym, zajmuje teraz najważniejsze stanowiska w partii, państwie i armii.

Kwiaty, koncerty, wystawy...

W całej Korei Północnej trwają obchody setnej rocznicy urodzin Kim Ir Sena (Kim Il Songa). Uczniowie i studenci składają kwiaty pod jego licznymi pomnikami i wizerunkami. Odbywają się uroczystości, koncerty, wystawy i pokazy filmów dokumentalnych. W Phenianie zorganizowano wystawę kwiatową kimirsenii - wyhodowanej na cześć Kim Ir Sena odmiany orchidei w kolorze fuksji.

Źródło: PAP