"Pamiątkowe" zdjęcie dowódcy rosyjskiej marynarki. Z admirałem, który rozgromił carską flotę

TVN24

Nikołaj Jewmienow został dowódcą rosyjskiej marynarki w maju tego roku. Nagranie archiwalne: manewry okrętów Floty BałtyckiejMinisterstwo Obrony Rosji
wideo 2/4

Dowódca rosyjskiej marynarki Nikołaj Jewmienow w czasie oficjalnej wizyty w Tokio sfotografował się na tle portretu admirała japońskiej floty Heihachiro Togo. Zasłynął on w wojnie rosyjsko-japońskiej, w czasie której została rozgromiona carska flota. Zdjęcie opublikowała strona japońska.

Nikołaj Jewmienow przebywał z wizytą w Japonii w dniach 23-26 listopada. Rosyjska agencja TASS relacjonowała, że "w jej trakcie planowane jest omówienie stanu i perspektyw obustronnej współpracy oraz przeprowadzenie szeregu spotkań z kierownictwem departamentu obrony i morskich sił samoobrony Japonii".

"To pierwsza taka wizyta od 18 lat. Porozumienie w tej sprawie zostało osiągnięte w maju, w wyniku negocjacji między szefami MSZ oraz ministerstw obrony Rosji i Japonii, które toczyły się w Tokio" - podała TASS.

Portret admirała w tle

Rosyjskie media zwróciły uwagę nie tylko na przebieg wizyty. Poświęciły również uwagę ironicznym komentarzom, zamieszczanym w portalach społecznościowych pod pamiątkowym zdjęciem Nikołaja Jewmienowa z szefem sztabu morskich sił samoobrony Japonii, admirałem Hiroshim Yamamurą.

Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie pewna okoliczność. Na drugim planie jest dobrze widoczny portret admirała japońskiej floty Heihachiro Togo.

W 1905 roku Togo zniszczył flotę rosyjskiego mocarstwa podczas zwycięskiej bitwy pod Cuszimą. Po przełomowej bitwie rząd rosyjski rozpoczął negocjacje pokojowe z Japonią, które zakończyły się podpisaniem traktatu w Portsmouth we wrześniu 1905 roku. Po zawarciu traktatu Rosja była zmuszona oddać Japonii południową Mandżurię i południowy Sachalin.

Admirał Nikołaj Jewmienow na tle portretu słynnego japońskiego admirała
Japan Maritime Self-Defense Force

Zdjęcie Nikołaja Jewmienowa z Hiroshim Yamamurą opublikowała na Facebooku strona japońska. Rosyjscy internauci udostępniali je na swoich profilach.

"Jewmienow po prostu nie zna historii" - ironizowali użytkownicy rosyjskiego Facebooka. "Jako urzędnik wysokiego szczebla powinien zapytać, na czyim tle robi zdjęcia podczas swojej oficjalnej (nie prywatnej) wizyty" - podkreślali.

"To pierwsza taka wizyta od 18 lat" - podała agencja TASS, relacjonując spotkanie w Tokio
Japan Maritime Self-Defense Force

Jak przypomniała rosyjska gazeta "Wzgliad", Nikołaj Jewmienow został dowódcą rosyjskiej marynarki wojennej w maju tego roku. Wcześniej dowodził Flotą Północną.

Spór o Wyspy Kurylskie trwa od zakończenia II wojny światowej
Małgorzata Latos/PAP

Autor: tas/pm/kwoj / Źródło: TASS, Wzgliad, tvn24.pl