"Oś" Austrii, Niemiec i Włoch. W sprawie imigracji

TVN24


Austria, Niemcy i Włochy będą współpracować w zakresie polityki wobec uchodźców. - Będzie to oś chętnych - zapowiedzieli kanclerz Austrii Sebastian Kurz i niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer, którzy w środę spotkali się w Berlinie.

Niemiec powiedział, że we wtorek wieczorem zatelefonował do niego włoski minister spraw zagranicznych Matteo Salvini, proponując ścisłą współpracę między Rzymem, Berlinem i Wiedniem w kwestiach imigracji.

"Dalsza redukcja nielegalnej imigracji"

Kurz i Seehofer omawiali tę propozycję na spotkaniu w Berlinie. Podeszli do niej jednoznacznie pozytywnie i zapowiedzieli współpracę szefów resortów spraw wewnętrznych Włoch, Niemiec i Austrii na szczeblu regionalnym. - Celem tej osi chętnych jest dalsza redukcja nielegalnej imigracji - powiedział dziennikarzom austriacki kanclerz. Kurz i Seehofer byli zgodni co do tego, iż "nie przemytnicy ludzi, a rządy" mają decydować o tym, kto może wjechać na terytorium danego kraju.

Obaj zwrócili uwagę, że powstała alternatywna trasa przez Albanię dla uchodźców zmierzających do Europy Północnej. Kurz podkreślił, że należy na to szybko zareagować. Zapewnił, że chce wspierać w tej sytuacji rząd albański. Tamtejszej policji mają pomagać austriaccy i niemieccy funkcjonariusze.

Wzmocnienie granic zewnętrznych

Odnotowując pojawienie się koncepcji "osi chętnych", "Spiegel" napisał w wydaniu online, że na razie nie wiadomo, jak konkretnie miałaby wyglądać ta współpraca i zwrócił uwagę, że szefowie resortów spraw wewnętrznych tych trzech krajów to politycy, którzy opowiadają się za twardym kursem polityki wobec uchodźców. "Spiegel" poinformował, że Seehofer zapewnił Kurza o poparciu dla planów lepszej ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Obaj zgodnie uznali, że ich wzmocnienie sprawi, iż kontrole na granicach wewnętrznych staną się zbędne.

Autor: mk/tr / Źródło: PAP