AfD: Będziemy polować na panią Merkel. Odbierzemy nasz kraj i naród

TVN24

Aktualizacja:
AfD: Będziemy polować na panią Merkel. Odbierzemy nasz kraj i naródtvn24
wideo 2/14

Nasza partia po wejściu do Bundestagu będzie "polować" na kanclerz Angelę Merkel - powiedział lider Alternatywy dla Niemiec (AfD) Alexander Gauland po ogłoszeniu sondażu exit poll. Alternatywa dostała 13,3 proc. głosów i będzie trzecią siłą w Bundestagu.

- Ponieważ zostaliśmy prawdopodobnie trzecią siłą, przyszły rząd federalny, niezależnie od tego, kto go utworzy, musi się ciepło ubrać. Będziemy na niego polować. Będziemy polować na panią Merkel i innych. Odbierzemy sobie nasz kraj i nasz naród - powiedział Gauland.

AfD zapowiadała wcześniej, że powoła komisję śledczą, która miałaby wyjaśnić kulisy decyzji Merkel o otwarciu w 2015 roku niemieckich granic. Zdaniem Alternatywy wpuszczenie migrantów na terytorium kraju było złamaniem prawa.

Gauland w wypowiedzi na początku września zaznaczył, że Niemcy mogą być dumni z "osiągnięć" niemieckich żołnierzy w obu wojnach światowych.

Sukces młodej partii

Istniejąca zaledwie od czterech lat narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) wejdzie po raz pierwszy do niemieckiego parlamentu. Eurosceptyczna partia domaga się zamknięcia granic dla migrantów, usunięcia politycznego islamu z przestrzeni publicznej i zaostrzenia prawa karnego. Po raz pierwszy od lat 50. w Bundestagu reprezentowane będzie ugrupowanie bardziej prawicowe niż CDU i bawarska CSU.

Niespełna tydzień przed wyborami Gauland zapowiadał, że w nowym Bundestagu AfD będzie zabiegała o usunięcie islamu z niemieckiej przestrzeni publicznej jako religii sprzecznej z demokratycznym ustrojem kraju.

W połowie września Gauland stwierdził zaś, że Niemcy mogą być dumni z osiągnięć swoich żołnierzy w obu wojnach światowych i nie powinni dłużej godzić się na wytykanie im zbrodni z czasów Trzeciej Rzeszy.

- To prawda, rozliczyliśmy się ze zbrodni popełnionymi w ciągu dwunastu lat (1933-1945). Gdy rozejrzę się drodzy, przyjaciele, po Europie, (muszę powiedzieć), że żaden inny naród nie zerwał tak wyraźnie ze swoją złą przeszłością, jak (naród) niemiecki - powiedział Gauland. Kilka dni później Gauland podtrzymał swoje zdanie.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP