Odebrała nagrodę w imieniu ojca. "Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest"

TVN24


Córka przebywającego w więzieniu ujgurskiego aktywisty Ilhama Tohtiego odebrała w imieniu ojca nagrodę Sacharowa za wolność myśli, którą przyznaje Parlament Europejski. - Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec - wyznała europosłom Jewher Ilham. Przewodniczący europarlamentu David Sassoli stwierdził, że laureat nagrody "swoją aktywnością dał głos Ujgurom".

Ilham Tohti, ujgurski uczony walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach. Jest orędownikiem dialogu i zwolennikiem wdrożenia w Chinach przepisów dotyczących autonomii regionalnej. W 2014 roku po pokazowym procesie został skazany na dożywotnie więzienie pod zarzutem separatyzmu.

W październiku Parlament Europejski przyznał mu Nagrodę imienia Andrieja Sacharowa za wolność myśli. W środę na ceremonii w Strasburgu odebrała ją w imieniu laureata jego córka Jewher Ilham.

- To zaszczyt być dziś w Parlamencie Europejskim i odebrać nagrodę imienia Sacharowa w imieniu mojego ojca. Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec. W 2017 roku moja rodzina otrzymała informacje o nim po raz ostatni - powiedziała.

- Dzisiaj nie ma wolności dla Ujgurów w Chinach. Nie ma w szkole, w miejscach publicznych, w prywatnych domach. Mój ojciec, tak jak większość Ujgurów, został określony mianem brutalnego ekstremisty - oświadczyła Ilham. - To pod tym fałszywym pozorem ekstremizmu rząd umieścił milion ludzi - a prawdopodobnie więcej - w obozach koncentracyjnych, w których Ujgurzy są zmuszani do porzucenia swojej religii, języka i kultury, gdzie są torturowani, a niektórzy umierają - dodała.

Jak informuje PE, od kwietnia 2017 roku ponad milion Ujgurów zostało zatrzymanych w sieci obozów dla internowanych, gdzie są zmuszani do porzucenia swojej tożsamości etnicznej i przekonań religijnych oraz do ślubowania lojalności wobec rządu chińskiego.

Miliony ludzi w obozach koncentracyjnych: CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYNIE TVN24 >

Ujgurski region autonomiczny Sinciang
PAP

Ilham wezwała do aktywnego wsparcia działalności jej ojca. - Pytam państwa obecnych na tej sali i tych, którzy słuchają, czy widzicie problem ze sposobem, w jaki rząd chiński traktuje Ujgurów? Jeśli dostrzegacie problem, proszę, pracujcie nad rozwiązaniem - zaapelowała.

"Korzystanie z wolności myśli nie zawsze oznacza, że samemu jest się wolnym"

- Ilham Tohti swoją aktywnością dał głos Ujgurom. (...) Od 20 lat pracuje nad promowaniem dialogu i wzajemnego zrozumienia między nimi a innymi Chińczykami. Dzisiejszy dzień powinien być dniem radosnym, świętem wolności słowa. Zamiast tego jest dniem smutku. Po raz kolejny to krzesło jest puste, ponieważ w świecie, w którym żyjemy, korzystanie z wolności myśli nie zawsze oznacza, że samemu jest się wolnym - powiedział przewodniczący PE David Sassoli.

Wezwał do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Tohtiego oraz "wielu innych laureatów nagrody imienia Sacharowa, którzy obecnie przebywają w więzieniach i są prześladowani za obronę praw człowieka i podstawowych wolności".

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski od 1988 roku, aby wyróżniać osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności.

W zeszłym roku nagrodę otrzymał ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który odebrał nagrodę osobiście w listopadzie 2019 roku, po tym, gdy wypuszczono go z więzienia w Rosji.

Autor: momo / Źródło: PAP