Pentagon znalazł miliard na ogrodzenie z Meksykiem

TVN24


Departament Stanu USA w ramach przesunięć w swoim budżecie wyasygnował miliard dolarów na budowę 91-kilometrowego muru wzdłuż granicy z Meksykiem. Na wybranych terenach powstaną też drogi dojazdowe i oświetlenie.

O znalezieniu miliarda dolarów w budżecie poinformował w poniedziałek p.o. szefa Pentagonu i sekretarza obrony USA Patrick Shanahan.

Projekt przewiduje stworzenie 91 km ogrodzenia (ang. pedestrian fencing) o wysokości ponad 5 metrów, budowę lub rozbudowę dróg w regionie oraz dodatkowe oświetlenie w sekcjach Yuma i El Paso przy granicy z Meksykiem.

Yuma to odcinek przebiegający przez Kalifornię i Arizonę, a El Paso - Nowy Meksyk i Teksas.

Jak pisze agencja Reutera, Pentagon przedstawił w ubiegłym tygodniu Kongresowi listę projektów konstrukcyjnych i zamówień opiewających na kwotę 12,8 mld dolarów, z których środki mogą zostać przekierowane na budowę ogrodzenia na południowej granicy Stanów Zjednoczonych.

Stan wyjątkowy i fundusze na mur

Miliard dolarów przeznaczony przez Pentagon na budowę muru to pierwsza kwota na ten cel, jaką zaproponowała administracja prezydenta od momentu wejścia w życie stanu wyjątkowego przy granicy z Meksykiem - pisze portal amerykańskiej stacji CNN.

Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy w lutym, chcąc w ten sposób zdobyć fundusze na budowę muru, których nie chcieli mu zapewnić Kongresmeni. Po decyzji Trumpa Senat i Izba Reprezentantów ją co prawda anulowały, ale prezydent 15 marca to działanie zawetował.

Izba Reprezentantów podejmie próbę oddalenia weta w kolejnym głosowaniu, które nastąpi 26 marca.

Trump ma jednak sporą szansę na wygranie konfrontacji z Kongresem, ponieważ - aby można było oddalić prezydenckie weto w obu izbach - musi za tym zagłosować dwie trzecie kongresmenów. Szanse na to są niewielkie, choć demokraci mają większość w Izbie Reprezentantów.

Ponad tysiąc kilometrów granicy z ogrodzeniem

Granica USA i Meksyku ma 3145 kilometrów. Jak pisze BBC, przed dojściem Donalda Trumpa do władzy w Białym Domu, a więc w 2016 roku, ogrodzeniami różnych typów i rozmiarów oddzielone były fragmenty granicy o długości przekraczającej 1052 km (33 proc. całej granicy państw).

Z tej liczby 570 km stanowiły ogrodzenia uniemożliwiające przedostanie się do USA osób poruszających się pieszo (ang. pedestrian fencing), a 482 km - samochodów (ang. vehicle fencing).

Od momentu objęcia urzędu przez Trumpa, Kongres wydał pozwolenia na zbudowanie tylko 199 km ogrodzenia.

Według BBC, w 2019 roku ma się rozpocząć budowa 99-kilometrowego odcinka.

Miliard dolarów na zbudowanie 91 km muru ze środków Pentagonu to dodatkowy odcinek, którego w swoim wyliczeniu z początku marca BBC nie uwzględniło.

Granica Meksyku i USA. Dziewięć sekcji, na jakie dzieli ją amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (Homeland Security)
DHS/US Senate

Autor: adso / Źródło: Reuters, BBC, CNN, PAP