Miss Tajlandii zrzekła się tytułu. Powodem komentarze w internecie

TVN24

Aktualizacja:

22-letnia Weluree Ditsayabut, która niedawno zdobyła tytuł Miss Universe Tajlandii, zalana łzami ogłosiła, że zrzeka się tego tytułu. Powodem takiej decyzji jest brutalna krytyka, na jaką naraziła się na portalach społecznościowych za swe polityczne komentarze.

Weluree, aktorka i była prezenterka telewizyjna, nie będzie więc mogła wystartować w międzynarodowym konkursie Miss Universe.

Fala nienawiści wobec miss

Gdy przed niespełna miesiącem zwyciężyła w konkursie piękności w Tajlandii, na portalach społecznościowych zawrzało. Zaczęto ją atakować za wpisy na Facebooku, w których ostro krytykowała czerwone koszule - zwolenników byłego rządu premier Yingluck Shinawatry. Oskarżała ich o sprzeciwianie się monarchii i wzywała do rozprawienia się z ich przywódcami.

Kampania przeciwko Weluree dotyczyła nie tylko jej poglądów, co najmniej kontrowersyjnych dla wielu ludzi w spolaryzowanym społeczeństwie Tajlandii. Na portalach pojawiły się i pełne nienawiści wpisy kwestionujące urodę Miss. - Szczęście, którym się cieszyliśmy, znikło całkowicie - powiedziała Weluree.

Tajlandia, obecnie pod rządami wojskowych, jest głęboko podzielona politycznie. Kryzys rozpoczął się w 2006 roku, kiedy brat Yingluck, ówczesny premier Thaksin Shinawatra, został obalony w wyniku zamachu stanu, a później uciekł z kraju, by uniknąć oskarżenia o korupcję. Od tego czasu, aż do najnowszego wojskowego zamachu stanu w maju br., przeciwnicy Thaksina i jego siostry oraz ich zwolennicy organizowali konkurencyjne akcje protestacyjne w walce o władzę polityczną.

"Zamach stanu w Tajlandii, to krok wstecz dla demokracji"tvn24
wideo 2/2

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP